"В нова студена война ли са САЩ и Китай? Колко зле могат да станат нещата?" е заглавието на една от водещите аналитични статии на американския всекидневник Los Angelеs Times.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Според Робин Диксън, автор на материала, причината за задълбочаващия се търговски конфликт между двете държави е желанието на всяка една от тях да има доминираща роля в световната политика. „Напреженията са по много фронтове: от набиращата сили търговска война, споровете за технологиите и интелектуалната собственост, до шпионски скандали, търкания заради Тайван и ученията в Южнокитайско море“, припомня Диксън.
"Анализаторите побързаха да посочат, че съперничеството между (САЩ и Китай)… започна преди началото на мандата на Тръмп и ще продължи много след него“, припомня още журналистът, като се позовава на думите на ръководителя на австралийския тинк-танк Lowy Institute Ричард Макгрегър, според когото конфликтът е „многоизмерен и има вероятност да продължи десетилетия"
На въпрос колко могат да се влошат нещата Макгрегър отговаря: "Не мисля, че може да се стигне до пълномащабен военен конфликт или дори до военни сблъсъци."
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
В материала се привежда и мнението на директора на Центъра за международна политическа икономия към Пекинския университет Уанг Йонг, който вижда разрешаването на конфликта в икономическата обвързаност между Китай и САЩ. „Говорим за икономически връзки, които се оценяват на почти 700 млрд. долара - повече от всяко друго двустранно отношение, съществувало някога. Така че двете страни са взаимно зависими", категоричен е експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Не така оптимистично настроен е Кери Браун от института Lau China към Кингс Колидж в Лондон, чието мнение също е цитирано в статията. Според него агресивното поведение на американския президент Доналд Тръмп може да има непредвидими последици.
"Вземете чук и натрошете с него нещо на парчета, после кажете: „Да видим какво ще се случи“. Ще се случат или добри или ужасни неща. Това е точката, в която се намираме. Заради големия хаос, създаден от Тръмп, всичко, което виждаме в момента, е несигурност. Не знаем къде ще паднат парчетата.