Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Увеличава се броят на убитите журналисти, жертвите са предимно мъже

18 декември 2018, 17:00 часа • 5539 прочитания

Най-малко 80 журналисти са убити през 2018 г. заради работата си. Данните съобщи неправителствената организация "Репортери без граници", цитирана от AFP..

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Сред жертвите тази година 63-ма са професионални журналисти, 13 са непрофесионални журналисти, а четирима - сътрудници на медии.

През последните десет години общият брой на убитите професионални журналисти е малко над 700 души.

"Репортери без граници" отбелязва, че близо половината от тазгодишните жертви са в страни, където няма военни действия, като например САЩ и Мексико.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

15 журналисти са убити в Афганистан, 11 в Сирия, деветима в Мексико, осем в Йемен и шестима в Индия. Шестима журналисти са загинали и в САЩ, четирима от които загинаха при нападението срещу вестника Capital Gazette в Мериленд.

Журналистите, отразяващи въоръжени конфликти, са изправени пред най-голям риск. Често извършителите на престъпленията остават ненаказани.

Особено силен отзвук получиха убийствата на саудитския журналист Джамал Хашоджи и на словашкия разследващ журналист Ян Куциак. Сред  случаите, които  получиха голям отзвук, е този на българката Виктория Маринова.

"Разпалваната от политици, религиозни водачи и бизнесмени омраза срещу журналистите има сериозни последици и води до тревожно увеличаване на случаите на насилие срещу тях", заяви генералният секретар на "Репортери без граници" Кристоф Делоар.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Убитите тази години журналисти са предимно мъже (77 от общо 80).

 

Освен убийствата се е увеличил и броят на задържаните журналисти. Тази година те са 348 в сравнение с 326 през миналата година.

Пет са страните, където са задържани повече от половината от общия брой на задържаните в света журналисти: Иран, Саудитска Арабия, Египет, Турция и Китай. От Репортери без граници" поясняват, че тези държави постоянно "подобряват" методите си на потисничество.

Повишил се е и броят на журналистите, взети за заложници. Той е 60 тази година в сравнение с 54 през миналата. Петдесет и девет от случаите на взетите за заложници журналисти са в Близкия Изток (Сирия, Ирак и Йемен).

Организацията отново призова ООН да назначи специален посланик за закрила на журналистите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес