Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Венеция със сигурност ще потъне

20 ноември 2019, 12:00 часа • 32855 прочитания

За една седмица водата във Венеция три пъти надмина нивото от 1,5 м. За целия период на наблюдения от 1972 година в сезона на наводненията нито веднъж нивото не се е вдигало толкова високо за толкова кратък период от време. Може ли Венеция да се спаси от морето? Не! Така смята климатологът Андерс Леверман от института по климатични промени в Потсдам.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Според него изчезването на града под водата е само въпрос на време. Acqua alta (регулярното повишаване на нивото на водата във Венеция) е комбинация от феномени, свързани с валежите, вятъра и амплитудата на прилива, обяснява ученият за Die Zeit. Това явление възниква в периода между есента и зимата, когато нивото на валежите е високо, а приливите носят още повече вода във Венецианската лагуна.

Позовавайки се на законите на физиката може да кажем, че с промените на климата екстремалните явление от този вид ще се случват все по-често и по-често, обяснява още Леверман.

Градът има подводна бариерна система, която се строи в продължение на 16 години, с цел да защити Венеция именно в такива случаи. След похарчени над 5 млрд. евро обаче тя трябваше да заработи през 2011г. Защо това не се случва обаче, можете да прочетете в тази статия.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Колкото повече повишаваме температурата на планетата, толкова по-мощни са дъждовете и още повече се повишава морското равнище. Вероятно всичко това е засилило наводнението във Венеция. Друг фактор може да е и струйното течение, което заради глобалното затопляне променя траекторията си. Текущата посока на течението показва, че ветровете на север от Италия не се движат, както обикновено от запад на изток - те са направили неголям завой под Европа и в Италия духат от юг на северо-запад. По този начин струйното течение би могло да засили местните въздушни потоци, предизвикващи acqua alta, а обикновено то им противодейства, обяснява експертът. 

"Според нашите изчисления, които сме използвали в анализа на междуправителствената група от експерти по климатичните промени, в резултат на глобалното затопляне с един градус нивото на морето ще се повиши с около 2,5 м. Макар това да се случва много бавно, вероятно в продължение на 100 годни, това означава, че в дългосрочна  перспектива Венеция ще се окаже под морското равнище", уверен е Леверман. 

"При спазване на Парижкото споразумение за климата да не се допуска повишаване на температурата на планетата с повече от 2 градуса в дългосрочна перспектива трябва да очакваме повишаване на морското равнище с 5 м. Венеция със сигурност ще остане под водата. Големите крайбрежни градове като Хамбург, Шанхай, Хонконг или Ню Йорк също трябва да се готвят за това, че голяма част от тях ще се окаже с няколко метра под морското равнище. През 2014 година заедно с колеги от университета в Инсбрук анализират в кои страни, при нарастващо морско равнище, може да се очаква загуба на суша и кои обекти от световното наследство на ЮНЕСКО ще пострадат. Ние изготвихме списък, според който, ако се смята само Иатлия, ще пострада не само Венеция, но и историческият център на Неапол, като и Пиза. При повишаване на глобалните температури с 3 градуса в дългосрочен период под заплаха ще бъде всеки пети културен обект на ЮНЕСКО. Единствената възможност действително да се ограничи повишаването на морското равнище е да се спре горенето на въглища, нефт и газ", предупреждава ученият. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес