Въпреки бойкота от Съединените щати, държавите членки на ООН подкрепиха глобалния пакт за миграцията, обещавайки да засилят сътрудничеството си за справяне с нарастващите потоци от мигранти в света, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Аплодисменти избухнаха в конферентната зала на ООН, когато окончателният текст бе одобрен след 18-месечни преговори за съставяне на първия международен документ за управление на миграцията.
Повишеното настроение обаче се промени, когато унгарският външен министър Петер Сиярто взе думата, за да заяви, че страната му вероятно ще се оттегли от необвързващото споразумение. Министърът на външните работи изрази загриженост, че споразумението би могло да доведе до по-строги мерки, които да принудят правителствата да отворят границите си за мигрантите - ход, който Унгария вижда като заплаха за стабилността. „Унгарското правителство ще реши в сряда дали да се оттегли от глобалния договор за миграция“, каза той.
Ако Унгария се откаже от сделката, тя ще последва Вашингтон, който през декември обяви, че се оттегля от преговорите по договора поради разпоредби, "несъвместими с американската имиграционна политика и политиката за бежанците".
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
По време на посещението си във Великобритания президентът Доналд Тръмп разкритикува европейската имиграционна политика, като каза, че "милиони и милиони хора, прииждащи в Европа, е нещо много, много тъжно". "Мисля, че губите културата си", каза той в интервю за британски таблоид.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Глобалният договор определя 23 цели за въвеждане на законна миграция и по-добро управление на притока, тъй като броят на мигрантите в световен мащаб се е увеличил до 250 милиона, или 3% от световното население.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че правителствата трябва да признаят, че "миграцията е положително глобално явление" и че мигрантите са нужни, за да се запазят пазарите на труда. На пресконференция в четвъртък той цитира личния си опит за наемането на работници мигранти да се грижат за възрастната му майка в Португалия.
Документът ще бъде официално приет по време на конференция в Мароко на 10-11 декември.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения