Вулканът Пакая, близо до столицата на Гватемала вече е със затихваща активност, която в продължение на почти три месеца застрашаваше град Патросинио и други близки селища, според Института по вулканология, съобщава Би Би Си.
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Понастоящем има слаби изригвания, малко пепел, обилно пари и серни газове", обясни на пресконференция Емилио Барилас, говорител на Института по вулканология.
"Реките лава не показват напредък в никаква посока" през последните дни, каза той в изявления.
„Въз основа на гореизложеното се обявява, че фазата на изригване, започнала миналия 5 февруари е приключила“, каза Барилас.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
През това време са регистрирани поне две дузини изригвания, които заплашваха да унищожат населението на селище, в което живеят 500 семейства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Вулканът Пакая, разположен между департаментите Ескуинтла и Гватемала, в югозападната част на централноамериканската държава, започна да бълва реки от лава, която се приближаваше все по-близо до град Патросинио и също застрашаваше село Сан Хосе ел Родео .
Този петък се проведе нова спешна среща на жителите на Патросинио. Тъй като достигането на лавата до домовете им изглеждаше „почти неудържимо“, по-голямата част от жителите поискаха план за евакуация, обяснява пред Би Би Си Карлос Донис, президент на местния Съвет за развитие на общността.
"Търсим най-добрия начин да напуснем домовете си и да се координираме, но досега властите не са ни представили стратегия за незабавни действия", казва той.
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Още: Тръмп сменя и висшия американски военен генерал
Кварталният лидер признава, че изоставянето на Патросинио би означавало „загуба на всичко“ за много от тях, но казва, че в този момент не виждат друга възможност.
Повечето жители на селището работят във фабрики, които са разположени в околностите му.
80% от жителите на града, казва Донис, нямат къде да отидат и затова молят правителството на Гватемала за помощ.
Вулканът Пакая е висок повече от 2500 метра. Той започна да изхвърля лава от една от своите пукнатини и да бълва пепел и дим от кратера си преди два месеца и половина.
Тези явления „могат да бъдат много месеци или години, в които вулканът изхвърля лава и той се движи с около 5 или 10 метра на ден, докато достигне селищата“, обяснява Хино Гонсалес, вулканолог, който работи за организацията „Вулкани без граници“.
Експертът посочва, че това явление е "много често" за Пакая и припомня, че подобно или дори по-силно изригване се е случило през 2010 г.
"Говорим за един от най-активните вулкани в Гватемала и е предвидимо в даден момент потокът от лава, който бълва, да достигне до селищата", казва той.
Експертът посочва, че дейността на Пакая прилича на Фаградалсфял в Исландия, който също има пукнатини, които изхвърлят поток от лава.
Националният координатор за контрол на бедствията в Гватемала потвърди, че осъществява постоянен мониторинг на напредъка на лавата и координира с населението евентуална опасност. От там съобщават, че потокът не се е увеличил от петък.
Националният институт по сеизмология, вулканология, метеорология и хидрология на Гватемала уточни, че потоците от лава са достигнали на около 370 метра от първите селища и че са засегнали някои плантации за кафе. Посочва се, че обхватът на магмата вече достига 3,7 километра дължина.
В края на февруари властите започнаха операции за евакуация на туристи, в националния парк, който е по склоновете на вулкана.
В околностите на планината се намират 22 града с 20 000 души население, сред които най-застрашени са Патросинио и Сан Хосе ел Родео, където живеят 50 семейства.
Пакая е един от трите действащи вулкана в Гватемала заедно с Фуего и Сантиагито. На територията на страната има 32 вулканични планини.
През юни 2018 г. се случи трагедия поради изригването на Фуего, при която поне 200 души загинаха и повече от 100 изчезнаха безследно.