Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че ще се срещне с президента на Венецуела Николас Мадуро, само за да обсъди излизането му от властта.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Тръмп каза в интервю, че "ще помисли" за среща с Мадуро, за чието сваляне от власт Вашингтон действа с малък успех от началото на 2019 г., въпреки наказателните санкции и дипломатическия натиск.
Коментарите на президента бяха широко тълкувани като знак за отслабване на подкрепата на САЩ за Хуан Гуайдо, опозиционният лидер, който Вашингтон и близо 60 други държави подкрепиха в борбата за власт с Мадуро.
В Twitter обаче Тръмп настоя: „ВИНАГИ ще стоя срещу социализма и народа на Венецуела“.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
"Бих се срещнал с Мадуро, само за да обсъдя едно нещо: мирно излизане от властта!"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Съмненията относно подкрепата на Тръмп за лидера на опозицията във Венецуела също бяха повдигнати от Джон Болтън в новата му книга, посветена на престоя му като съветник по национална сигурност.
В публикувани откъси Болтън пише, че Тръмп "смята, че Гуайдо е "слаб ", за разлика от Мадуро, който е "силен ".
Въпреки напрежението между Вашингтон и социалистическото правителство на Мадуро, Тръмп заяви пред новинарския сайт Axios, че ще бъде открит за среща с Мадуро.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
"Може би бих помислил за това ... Мадуро би искал да се срещнем. И никога не съм против срещите - знаете ли, рядко се противопоставям на срещите", каза президентът."Винаги казвам, че губите много малко със срещи. Но в този момент съм ги отказал."
Напрежението се разрази още повече през май, когато Венецуела задържа 52 предполагаеми наемници, включително двама пенсионирани американски военни, обвинявайки ги в оркестриране на морска "инвазия" с подкрепата на САЩ.