На практика в САЩ няма да можеш да съдиш производители на ваксини срещу коронавируса или американското правителство в лицето на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA). Това твърдят адвокати пред американския телевизионен канал CNBC.
Още: "Тръмп ни води към капитулация": Хартиен тигър, не истински
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
Става въпрос за търсене на парични обезщетения, като според действащото сега американско законодателство отговорност на производители на ваксини (не само срещу COVID-19, но сега това е актуалната здравна тема) може да се търси само при доказателства за умишлени действия при създаването на медикамент, който вреди на човешкото здраве. Има специален закон, който ще действа поне до 2024 година - той е създаден преди десетилетия.
Реално, ако има сериозни странични ефекти от ваксина, паричното обезщетение в САЩ е до 50 000 долара годишно. То се счита за крайно недостатъчно от юридическите експерти, коментиращи пред CNBC. Ако пък се стигне до смърт, финансовото обезщетение е 370 376 долара! Всичко това е осигурено от специална държавна програма. Само че да получиш пари от нея не е лесно - за последните 10 години по-малко от 6% от подадените към тази програма искания са били одобрени!
Причината да се дава такъв съдебен имунитет е и финансова - ако държавата не гарантира на производителите по-сериозна защита срещу финансови искове, най-вероятно ваксините ще са по-скъпи, защото в цената им ще бъдат включени и плащанията за евентуални бъдещи обезщетения.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
"Правителството не иска хората да съдят компаниите, които произвеждат ваксини срещу СOVID-19, тъй като в този случай производителите вероятно биха поискали от властите по-висока цена за доза", обясни адвокат Родж Дън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Освен това - работодател в САЩ може да задължи служителите си да се ваксинират срещу COVID-19, твърди Дън, който признава, че много негови клиенти вече са го питали за такава възможност. Но има и изключения - ако например поставянето на ваксина нарушава религиозните убеждения на някого, той може да се позове на специален закон и тогава да блокира решение на работодател. Освен това - ако става въпрос за работодател, чиито служители са част от профсъюз, трябва да има предоговаряне на колективния трудов договор.