При най-лошия сценарий за американската икономика, опустошена от пандемията от коронавирус, 34-те най-големи банки в страната общо ще изгубят 700 милиарда долара. Прогнозата е на Федералният резерв на САЩ, съобщава "Асощиейтед прес".
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
За да укрепи банките преди една такава изключително тежка рецесия, Управлението на резерва им нареди да спрат да изкупуват обратно свои акции и да ограничат изплащането на дивиденти до 30 септември.
Американската централна банка представи най-новите си резултати от тестовете за устойчивост на най-големите в страната финансовите институции. В страната годишните тестове се променят всяка година и банките трябва да ги преминат, за да започнат да изкупуват обратно акции или да плащат дивиденти.
Типичните стрес тестове имат хипотетични параметри, като например международна дългова криза и дълбока рецесия. Тази година обаче от Федералния резерв базираха тестовете си на много реален, случващ се сценарий - пандемията от коронавирус, посочва БНР.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
При най-лошия сценарий безработицата в САЩ, която за май беше 13,3 процента, ще достигне 19,5 на сто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
При теста е използван икономически модел, симулиращ рязък спад и бързо възстановяване, известно още като "V-образна" рецесия, както и по-бавно възстановяване или "U-образно". При първия тип сценарий икономиката ще се свие с 31,5 на сто на годишна база и ще се възстанови през 2020 и 2021 година.
При най-лошия сценарий с двойна рецесия - около една четвърт от големите банки ще нарушат изискванията за минимален капитал. При този сценарий икономиката ще се свие с 37, 5 на сто годишно и ще започне за се възстановява през лятото, но втора вълна на заразяване ще доведе до повторна рецесия в САЩ.
Макар и с колосални загуби всички банки оцеляват според резултатите от тестовете.
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Още: Тръмп сменя и висшия американски военен генерал