Сенатът на САЩ одобри единодушно 484 милиарда долара свежо облекчаване на американската икономика и болниците, засегнати силно от коронавируса. Предстои законопроектът да бъде гласуван от Камарата на представителите в четврътък, за да получи окончателно одобрение. Тогава трябва да стане ясно и как точно ще бъде разпределена тази помощ.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Новият пакет от мерки включва 321 милиарда долара за програма за кредитиране на малкия и среден бизнес, 60 милиарда долара за отделна заемна програма за извънредни бедствия, която също е насочен към малките предприятия, както и 75 милиарда долара за болници и 25 милиарда долара за национално тестване за коронавирус, съобщава БНР.
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената на Съединените щати Мич Макконъл изрази задоволство от одобреното отпускане на допълнителни над 320 милиарда долара в подкрепа на малкия и среден бизнес.
В края на март Вашингтон предостави близо 350 милиарда долара заеми за малки предприятия, засегнати от икономическия спад в следствие на коронавируса, които могат да се превърнат в безвъзмездни средства, ако бъдат изпълнени определени изисквания. Това финансиране обаче се изчерпа доста бързо.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Взети заедно, четирите пакета от мерки възлизат на около 3 трилиона долара помощ, която е в сила от миналия месец насам за справяне с вирусната криза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Президентът Доналд Тръмп призова Камарата на представителите да одобри бързо одобрената от Сената мярка.
Междувременно Конгресът вече работи по пети законопроект за отговор на коронавирусната пандемия. Шумер заяви, че този нов пакет от мерки може да бъде сходен по размер с икономическите стимули за 2,3 трлн. долара, които влязоха в сила на 27-и март.