Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ включиха в черния списък израелския производител на шпионския софтуер „Пегас“

03 ноември 2021, 18:31 часа • 2780 прочитания

Американските власти включиха израелския производител на шпионския софтуер „Пегас“ в списъка с ограничени компании, вземайки на прицел софтуера, оказал се в центъра на скандал, свързан с наблюдение на журналисти и длъжностни лица.

Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара

Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink

Компанията NSO беше въвлечена в полемика заради съобщенията, че десетки хиляди активисти за правата на човека, журналисти, политици и ръководители на бизнеси по целия свят са включени в списъка на потенциалните мишени на нейния софтуер „Пегас“. Смартфоните, заразени с „Пегас“, по същество се превръщат в джобни шпионски устройства, които позволяват на потребителя да чете съобщенията на мишената, да разглежда снимките ѝ, да проследява местоположението ѝ и дори да включва камерата ѝ, без тя да знае.

"Тези инструменти също така позволяват на чуждестранни правителства да извършват транснационални репресии, което е практика на авторитарни правителства, насочени към дисиденти, журналисти и активисти извън техните суверенни граници, за да заглушат инакомислието", се казва в изявление на Министерството на търговията на САЩ.

Вашингтон се насочи и към израелската компания Candiru, базираната в Сингапур Computer Security Initiative Consultancy PTE (COSEINC) и руската фирма Positive Technologies.

Още: "Миротворецът" Тръмп запя старата песен на нов глас - ще прекрати войната в Украйна през следващата седмица

Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си

Включването на компаниите в така наречения "черен списък" означава, че износът за тях от американски организации е ограничен. Например сега за американските изследователи е много по-трудно да им продават информация или технологии.

През юли международно медийно разследване съобщи, че няколко правителства са използвали зловредния софтуер “Пегас“, създаден от NSO Group, за да шпионират активисти, журналисти и политици.

"Днешното действие е част от усилията на администрацията на Байдън-Харис да постави правата на човека в центъра на външната политика на САЩ, включително като работи за спиране на разпространението на цифрови инструменти, използвани за репресии", се казва в изявлението.

След скандала с израелския шпионски софтуер експерти на ООН призоваха за международен мораториум върху продажбата на технологии за наблюдение, докато не бъдат въведени правила за защита на човешките права.

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения 

Израелската отбранителна институция създаде комисия, която да преразгледа дейността на NSO, включително процеса, чрез който се издават лицензи за износ.

NSO настоява, че софтуерът ѝ е предназначен за използване само в борбата с тероризма и други престъпления, и твърди, че го доставя в 45 страни.

Източник: АФП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес