Съединените щати обявиха план за съкращаване на въглеродните емисии от енергийния сектор с 30 процента под нивата от 2005 г. до 2030 г., което е ключов елемент от плана на президента Барак Обама за справяне с глобалното затопляне.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Агенцията за защита на околната среда заяви, че планът ще намали замърсяването с азотни оксиди и серен диоксид с повече от 25 на сто, предаде Стандарт нюз.
Китай и Индия са сред нациите, които направиха сходни стъпки за справяне с глобалното затопляне. Критици на предложението в САЩ обаче твърдят, че реализирането му ще доведе до затварянето на централи и до покачване на цените на тока.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
"Искам да гарантирам, че Америка е лидер в глобалната рамка за запазване на планетата", заяви Обама миналата седмица. "Американското влияние винаги е по-силно, когато водим с примера си. Не можем да се изключваме от правилата, които са валидни за всички останали", допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Обама не успя да убеди републиканците в Конгреса да предприемат мерки за прокарване на закони за климатичните промени. През 2010 г. републиканците в Сената блокираха закон, който предвиждаше ограничаване на въглеродните емисии и разрешаване на компаниите да търгуват с въглеродни квоти.
Сега администрацията на Обама ще разчита на решението от 2007 г. на Върховния съд, по силата на което Агенцията за защита на околната среда може да регулира замърсяването с въглероден диоксид съгласно т.нар. Закон за чистия въздух (Clean Air Act).
След като новите правила бъдат въведени, всеки щат ще трябва да развие стратегия за прилагането им. Очаква се мерките да включват увеличаване на ядрената и соларната енергия, преминаване към природен газ и прилагане на план за търговия с вредни емисии.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения