Съединените щати потвърдиха, че изтеглянето на войските им от Афганистан е замразено до 15-ти януари. Краят на мисията зависи от резултатите от преговорите с радикалното движение „Талибани“, каза германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
По време на участието си във форума по външна политика, организиран от фондация Кербер, тя заяви, че от Белия дом са потвърдили, че до 15-ти януари ще се запази числеността на контингента от 2 500 военни, което е „важно за по-нататъшното планиране“.
„В следващите дни американците трябва да съобщят конкретно кого и къде ще изведат и какво означава това за нас в краткосрочна перспектива“, каза министърът.
Тя подчерта, че приключването на мисията в Афганистан ще зависи от това дали са изпълнени условията, по които в момента преговарят Талибан и афганистанското правитество.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Крамп-Каренбауер подчерта, че „преждевременното деструктивно извеждане на войските на САЩ и вероятно впоследствие тези на НАТО, няма да предоставят необходимото за тези сложни преговори време.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Преди седмица от Пентагона потвърдиха, че 2500 войници ще бъдат изтеглени от Афганистан и Ирак, и че съкращението ще се извърши преди Доналд Тръмп да напусне поста си, припомня БГНЕС.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди за "високата цена", която може да бъде платена, ако американските и съюзническите сили напуснат Афганистан твърде бързо.
В изявление той каза, че страната рискува отново да се превърне в платформа за организиране на международни терористични атаки.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Броят на войските в Ирак ще бъде съкратен с 500 на 2500, докато броят на обслужващия персонал в Афганистан ще намалее от 4500 на около 2500.
Изпълняващият длъжността министър на отбраната на САЩ Крис Милър заяви, че този ход отразява политиката на Тръмп "да доведе американските войници в Афганистан и Ирак у дома". , РИА Новости