Съединените щати обвиниха Международния наказателен съд(МНС) в предубедени разследвания и корупция, се казва в изявление на говорителката на Белия дом Кейли Макинани.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
"Въпреки многократните призиви на САЩ и нашите съюзници за реформи, Международният наказателен съд не е предприел стъпки за реформа и продължава да се опитва да провежда политически мотивирани разследвания срещу нас и нашите съюзници като Израел", се казва в документа.
Според нея Вашингтон е загрижен, че „враждебни страни манипулират“ МНС, подтиквайки го да разследва служители на САЩ. Макинани визира предполагаемо руско влияние, твърди РИА Новости.
„Освен това имаме основателни причини да смятаме, че има наличие на корупция и недобросъвестно изпълнение на задълженията в най-високите нива на прокуратурата на Международния наказателен съд“, добави Макинани.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Прокурорът на МНС Фату Бенсуда през 2017 г. поиска съдиите да дадат разрешение за разследване на предполагаеми военни престъпления, извършени от американските военни, ЦРУ и афганистанските служби за сигурност, както и престъпления срещу човечеството, извършени от радикалното движение на талибаните. МНС подкрепи това искане, като даде разрешение. Това предизвика незабавна критика от страна на САЩ. Държавният секретар Майк Помпео нарече съда "ненадеждна политическа институция, маскирана като юридически орган".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
През 2019 г. САЩ наложиха визови ограничения за лица, свързани с разследвания от Международния наказателен съд по отношение на престъпления, извършени от американските военни. Бившият съветник по националната сигурност на Белия дом Джон Болтън разкритикува разследването на МНС, като заяви, че съдът е "вече мъртъв" за САЩ.
На изявлението на Макинани реагира върховният представител на ЕС по външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел.
„Европейският съюз трябва да проучи подписания от американския президент Доналд Тръмп указ за санкции срещу лица, свързани с разследвания на Международния наказателен съд (МНС) срещу американските военни и други служители, но този въпрос е притеснителен“, заяви той на пресконференция в Брюксел.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
„Моят отговор ще бъде предпазлив, все още не знам всички аспекти на това решение... Този въпрос предизвиква безпокойство“, заяви Жозеп Борел.
Той добави, че ЕС подкрепя Международния наказателен съд, "който разглежда най-тежките престъпления срещу човечеството" и че решението на САЩ трябва да се проучи.
"Ще проучим това решение... Въз основа на това, което знам, можем само за пореден път да изразим подкрепа за МНС", подчерта ръководителят на европейската дипломация.