Президентът на САЩ Джо Байдън се очаква да подпише двустранно споразумение за стратегическо партньорство по време на посещението си във Виетнам, съобщава Washington Post.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Бившите врагове САЩ и Виетнам са готови значително да засилят своите икономически и технологични връзки във време на повишена китайска самоувереност в региона. Сделката, която се очаква да бъде обявена, когато президентът Байдън направи държавно посещение във Виетнам следващия уикенд, е последната стъпка на администрацията на Байдън за задълбочаване на отношенията в Азия.
Противотежест на Китай
За Ханой по-близките отношения с Вашингтон служат като противотежест на влиянието на Пекин. Установяването на „всеобхватно стратегическо партньорство“ ще даде на САЩ дипломатически статут, който досега Виетнам е запазил само за няколко други страни: Китай, Русия, Индия и Южна Корея.
Още: Импийчмънт на Джо Байдън: Как от Белия дом се подготвят за подобен сценарий
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Ходът беше потвърден от високопоставен служител на администрацията на Байдън и двама души в Ханой, запознати с въпроса.
Виетнам рискува
Това показва, че Ханой е готов да рискува и да ядоса Пекин, но той вижда движението към Вашингтон като необходимост, като се отчете колко агресивно Китай показва военните си мускули в региона, казаха анализатори, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
„Ако имате САЩ на същия пиедестал като Китай, това говори много за Пекин, но също и за останалата част от региона и света“, каза Дерек Гросман, старши анализатор на отбраната в Rand Corp. и бивш U.S. офицер от разузнаването. „Това означава, че отношенията между САЩ и Виетнам са изминали дълъг път от 1995 г.“, когато двете страни нормализираха отношенията си.
Споразумението, предложено от администрацията на Байдън през последните месеци, произтича от стратегия на САЩ за изграждане на партньорства в икономиката и сигурността в Индо-Тихоокеанския океан, които могат да служат като опора срещу китайската икономическа и военна принуда.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Още: Руснаците се бият като виетнамците през 70-те: Украински боец