Вашингтон и Тайпе подписаха споразумение, което ще подобри търговските отношения чрез подобряване на митническите, инвестиционните и други разпоредби.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Тези мерки бяха подписани от неофициални структури, които поддържат търговските отношения между двете страни, посочва "Вашингтон Пост", цитирани от БГНЕС.
Споразумението има за цел да "укрепи и задълбочи икономическите и търговските отношения", се казва в изявление на Службата на търговския представител на САЩ, като на подписването присъства Сара Бианки, заместник-търговски представител на САЩ.
Китайското правителство реагира, като поиска от САЩ да прекратят официалната комуникация с островната държава. "Съединените щати трябва да прекратят всякаква форма на официален обмен с Тайван" и "да се въздържат от изпращане на погрешни сигнали към сепаратистките сили за "независимост на Тайван", заяви говорителят на китайското външно министерство Мао Нин.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Тайван и Китай се разделят през 1949 г. след гражданска война. Островът никога не е бил част от Китайската народна република, но правителството на континенталната част на страната твърди, че той трябва да бъде обединен с нея, при необходимост със сила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Усилията за сплашване на Тайпе са се увеличили, като Пекин все по-често изпраща изтребители и бомбардировачи над острова.
ОЩЕ: Бивша звезда от НБА разгневи Китай с реклама за Тайван (ВИДЕО)
Американски и европейски политици посетиха Тайван в знак на подкрепа за избраното от него правителство. "Тайван търгува със САЩ от десетилетия - като се започне от промишлени стоки през 70-те години и се стигне до полупроводникови чипове сега. И макар че през 90-те години имаше някои затруднения поради проблеми с правата на интелектуална собственост, в по-голямата си част търговията [между двете страни] върви гладко", казва професорът по икономика Ву Дахран от Националния централен университет на Тайван, читиран от Франс 24.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Според Ву тази сделка не е толкова свързана с реалната икономика, а е по-скоро символичен, политически акт на солидарност за Тайван и противопоставяне на подхода на Пекин за господство.