Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Ивайло Дичев: Не греши ли Байдън като втвърдява тона и към Китай, и към Русия

23 март 2021, 16:28 часа • 2495 прочитания

За изказването на Джо Байдън по отношение на Владимир Путин вече се изрекоха различни коментари и обяснения.

Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара

Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink

Според културолога проф. Ивайло Дичев това, президентът на велика сила да нарече свой колега и съперник „убиец“, има три вида обяснения. 

Сенилност

Въпреки подхвърляния на партийни опоненти на Байдън и мнения на руснаци, тази вероятност е малка, все пак току що той е спечелил тежки избори срещу обигран и действащ президент.

Още: "Миротворецът" Тръмп запя старата песен на нов глас - ще прекрати войната в Украйна през следващата седмица

Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си

Спонтанност

Много хора имат основания и примери - с хора и конфликти с други страни, да мислят така.

"Най-вероятно по този начин Байдън иска да заяви новата линия във външната политика на САЩ. Още повече, че преди изборите беше обвиняван, че е мек, че е едва ли не социалист. Това е и своеобразно продължение на конфронтацията с Китай, започната още от Тръмп.", каза Дичев пред БНР.

По думите на проф. Дичев руската икономика не може да се сравнява с мощната китайска. Но руската политика нарушава линията на световен ред, наложена през последните десетилетия (Китай не си позволява действия, каквито Русия осъществи в Крим и Сирия.) Но Китай е с икономика, която прави страната сравнима и конкурентна с Щатите.

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения 

„Големият въпрос е: не прави ли грешка Байдън като втвърдява тона и към Китай, и към Русия. Американският президент със сигурност ще иска да сплоти евроатлантическия съюз“, допълни културологът.

В ценностно отношение Европейският съюз като че ли е разпадаща се система. Големите сили в ЕС обаче – Германия и Франция, със сигурност ще искат да темата за правата и световния ред да не слиза от дневния ред. Русия и Китай могат да правят всичко в страните си, но ако имат желание да участват в живота и обмена на международно ниво, трябва да се съобразяват със съответните принципи, подчерта проф. Ивайло Дичев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес