Основателят на перуанската лява радикална терористична организация "Сендеро Луминосо" (Сияйна пътека) Абимаел Гусман почина в събота в затвора на 86-годишна възраст. Това съобщиха от пресслужбата на наказателната система на страната.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
"В събота, 11 септември, приблизително в 06:40 часа, в затвор с максимална сигурност, разположен на територията на военноморската база Калао, затворникът Абимаел Гусман почина поради здравословни проблеми", се казва в изявлението.
Гусман беше арестуван през септември 1992 г. и осъден на доживотен затвор.
Кои са "Сендеро Луминосо"?
Перуанската комунистическа партия, по-известна като "Сендеро Луминосо" ("Сияйна пътека") е перуанска маоистка организация, създадена през 1960 г. от Абимаел Гусман. Тя си поставя за цел да свали управлението на Перу чрез партизанска война и да го замени с диктатура от маоистки тип. "Сендеро Луминосо" вярва, че с налагането на диктатура на пролетариата и културна революция в Перу ще постигне истински комунизъм.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
През 1980 г. Сендеро Луминосо започва вътрешния конфликт в Перу. Организацията става известна със своята бруталност и насилие по отношение на селяни, лидери на профсъюзите, лица на изборни позиции и други цивилни. "Сендеро Луминосо" се счита за терористича организация от Перу, Япония, САЩ, ЕС и Канада. След залавянето на лидерът ѝ Абимаел Гусман през 1992 г. дейността на организацията спада значително, но същата продължава да е активна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
От 1980 г. повече от 60 000 души са загинали в резултат на терористичните дейности на "Сендеро луминосо" в Перу. Нанесените на страната материални щети се оценяват на около 25 млрд. долара.
След ареста на Гусман групата започва да губи влияние, но през последните години малки групи екстремисти продължават да атакуват перуанските военни и служители на правоохранителните органи.