Камарата на представителите на САЩ отхвърли няколко предложени поправки към проектобюджета за отбрана на страната за следващата фискална година (започваща на 1 октомври), предвиждащи да се намали военната помощ на САЩ за Украйна. Това се съобщава на уебсайта на Комитета по въоръжените сили на долната камара на Конгреса, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Конгресменът Мат Гец (републиканец от Флорида) по-рано призова за пълно спиране на отпускането на бюджетни средства за военна помощ на Киев. Марджъри Тейлър-Грийн (републиканка от Джорджия) настоя за намаляване на тази подкрепа. Тя също така смята, че САЩ трябва да се откажат от плановете си за създаването на център за мозъчни травми в Украйна. Законодателят Анди Огълс (републиканец от Тенеси) също внесе поправка, според която програмата за заем и лизинг за Украйна не трябва да бъде удължена. Републиканецът Уорън Дейвидсън (от щата Охайо) планираше да включи разпоредба в проектобюджета за отбрана, изискваща от администрацията на САЩ да изясни каква е нейната стратегия спрямо Украйна.
Всички тези изменения бяха отхвърлени при гласуване тази нощ българско време.
Бюджетната рамка
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
СНИМКА: Getty Images
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
През юни Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите прие предложение за отбранителен бюджет от 886,3 милиарда долара за военна помощ на Украйна. Инициативата включва 80 милиона долара за оперативно-тактически ракетни системи ATACMS - т.нар. далекобойни ракети, с обсег до 300 километра, чийто британски и френски еквиваленти Украйна вече получи и получава. Конгресмените също възнамеряват да изпратят на Киев 300 милиона долара помощ като част от Инициативата за подпомагане на сигурността, която включва сключване на договори от Министерството на отбраната на САЩ с производителите, а не предоставяне на оборудването директно от запасите на Пентагона.
В края на декември миналата година президентът на САЩ Джо Байдън подписа бюджета за отбрана на страната за фискалната 2023 година в размер на 858 милиарда долара
ОЩЕ: Пращаме и много БТР-и на Украйна: Иво Мирчев говори
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения