Генералният секретар на ООН призова светът да удвои усилията си за възобновяема енергия, за да предотврати извънредната климатична ситуация и да се справи с глобалната енергийна бедност.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
"Днес сме изправени пред момента на истина", каза Антониу Гутериш, който определи задачата като "двоен императив -за прекратяване на енергийната бедност и ограничаване изменението на климата.
Отговорът и за двата императива е достъпна, възобновяема и устойчива енергия за всички, заяви той.
Коментарите дойдоха, след като правителствата и частният сектор обещаха на срещата на високо равнище да похарчат повече от 400 милиарда долара за ускоряване на усилията за предотвратяване на катастрофалните промени в климата.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Ангажиментите за разходите, много от които бяха обявени по-рано, включват проекти за разширяване на достъпа до електроенергия в развиващите се страни, засилване на чистите технологии за готвене и подобряване на енергийната ефективност като част от стремежа към декарбонизация на енергийната система.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Според ООН, в момента около 760 милиона души по света нямат достъп до електричество. Гутериш каза, че светът трябва да се стреми до 2025 г. да намали тази бройка наполовина.
Той отбеляза, че има известен напредък, като възобновяемата енергия сега представлява 29% от световното производство на електроенергия.
"Но това не е достатъчно бързо", каза Гутериш. „Все още сме далеч от възможността да осигурим достъпна и чиста енергия за всички.“
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Генералният секретар препоръча светът да намали емисиите на парникови газове с 45% през 2030 г. спрямо нивата от 2010 г., за да ограничи покачването на температурата до 1,5 градуса.
Той призова за четирикратно увеличаване на слънчевата и вятърната мощност през този период като част от натиска за утрояване на инвестициите за възобновяема енергия и енергийна ефективност до 5 трилиона долара годишно.
Гутериш призова правителствата да прекратят субсидиите за производството на изкопаеми горива и „да поставят цена на въглерода“. , АФП