Съединените щати, Саудитска Арабия и други страни ще подпишат на срещата на Г-20 споразумение за проучване на възможностите за изграждане на голям железопътен и пристанищен проект, който да свърже Близкия изток с Индия и Европа, съобщиха американски представители, предаде АФП.
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Джон Финер, заместник-съветник по националната сигурност на САЩ, заяви, че ще бъде подписан меморандум за разбирателство, за да се "проучи проект за морски и железопътен транспорт, който ще даде възможност за поток от търговия, енергия и данни от тук, в Индия, през Близкия изток до Европа".
Освен Саудитска Арабия и Индия, ключови участници в проекта ще бъдат Обединените арабски емирства и Европейският съюз, заяви Финер пред репортери в Ню Делхи, където ще бъде открита годишната среща на върха на лидерите на Г-20.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Споразумението идва в момент, когато Вашингтон активно взаимодейства с кралството, насърчавайки го да нормализира връзките си с Израел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
"Това е резултат от месеци на внимателна дипломация, тиха, внимателна дипломация, на двустранна и многостранна основа", добави Финер.
Този проект "има огромен потенциал, но колко точно време ще отнеме, не знам", добави Финер.
Споразумението за обсъждане на проекта може да бъде сред най-осезаемите резултати от срещата на върха, тъй като лидерите на Г-20 са разделени по отношение на войната на Русия в Украйна и са в задънена улица по отношение на постигането на споразумение за намаляване на въглеродните емисии.
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Още: Тръмп сменя и висшия американски военен генерал
Още преди началото на срещата на върха нейното значение беше поставено под въпрос, когато китайският лидер Си Дзинпин реши да пропусне срещата и вместо това изпрати своя номер две, премиера Ли Цян, в Индия.
Мястото на Русия е заето от външния министър Сергей Лавров, предава БГНЕС.
ОЩЕ: Кой ще представя Русия на срещата на върха на Г-20 в Индия