Парламентът на Куба прие новата конституция на страната, която позволява елементи на пазарна икономика, но запазва водещата роля на Комунистическата партия, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
За да влезе в сила, конституцията трябва да бъде одобрена и на референдум, който ще се проведе до края на тази година.
"След като бъдат подложена на обсъждане и гласувана на референдум, кубинците ще бъдат още по-единни в защита на революцията", заяви президентът на островната държава Мигел Диас Канел в края на двудневната парламентарна сесия. Диас Канел подчерта, че "всеки кубинец може свободно да изрази мнението си относно текста на конституцията, който ще повлияе на настоящето и бъдещето на нацията".
Промените обаче не предвиждат въвеждане на многопартийна система. Член 224 затвърждава социалистическия характер на кубинската политическа система и "водещата роля на Комунистическата партия".
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Относно икономиката на страната, кубинците биват уверени, че "собствеността е социалистическа и принадлежи на народа, а икономиката се води от държавата". В новия текст обаче отпада пасажът, според който крайната цел е построяването на комунистическо общество.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Куба е под ембарго на Съединените американски щати вече повече от четири десетилетия. Основен икономически партньор на островната държава е изпадналата в дълбока икономическа криза Венецуела. Хавана изпитва недостиг на храни и гориво и очаква с нетърпение привличането на чуждестранни инвестиции, като в същото време остро се противопоставя на концентрацията на капитал в ръцете на малцина местни.
Новата конституция официално признава правото на частна собственост и пазарната икономика и поощрява чуждестранните инвестиции. "Капитализъм" обаче си остава мръсна дума.