Американският президент Джо Байдън не пести похвалите: на тържеството по случай 75-ия юбилей на ЦРУ в главната квартира в Ленгли той нееднократно подчерта глобалната лидерска роля на разузнавателното управление. Това ни най-малко не било преувеличено: по думите на Байдън ЦРУ е най-добрата тайна служба в света и именно нейна е заслугата, че плановете на руския президент Путин за нападението в Украйна са били разкрити своевременно.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Още седмици преди в края на февруари Путин да изпрати руските войски в Украйна, от САЩ дойдоха изненадващо много и подробни доклади за придвижването на руските части - сведения от ЦРУ и от Агенцията за национална сигурност. Такова щедро предоставяне на информация е напълно необичайно.
Потайностите на ЦРУ
За работата на ЦРУ се знае малко. А ако все пак изтекат някакви сведения, обикновено става дума за провалени операции, пропуснати шансове в борбата срещу тероризма или незаконни практики. Тези скандали стигат до обществеността чрез уисълблоуъри, разследващи журналисти или чрез официални разследвания.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Възмущението бе особено голямо, когато през 2014 година американският Сенат разпространи откъси от доклад - анализ на практиките на ЦРУ след атентатите от 11 септември. Тогава президентът Джордж Буш дава разрешение на тайните служби да прилагат и по-жестоки методи на разпит. От доклада стана ясно колко брутално е подхождало ЦРУ тогава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
В документа е описан например методът, при който се симулира давене на разпитвания. След оповестяването на доклада тогавашният президент Барак Обама призна, че са допуснати грешки - и спомена "някои неща", които са "в нарушение на нашите ценности".
Отношенията между ЦРУ и американските президенти невинаги са безоблачни. Доналд Тръмп например, наследникът на Обама на поста, изпитваше дълбоко недоверие към службите. Казваше, че са корумпирани и много съмнителни, защото наред с другото ЦРУ беше на мнението, че Русия се е опитала да повлияе на изборите в негова полза. Тръмп определи тези предположения като смехотворни, неверни и подвеждащи.
Основната задача
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
При това една от основните задачи на самото ЦРУ е да оказва тактическо влияние върху избори и правителства. Само един пример: през 1953 година службата сваля приятелски настроеното към Москва иранско правителство начело с премиера Мохамед Мосадък. А през 1960 година президентът Дуайт Айзенхауер лично дава разпореждането за убийството на социалиста Патрис Лумумба в Конго. ЦРУ е участвало в преврати и контрареволюции в Индонезия и в Централна Америка, има намеси и във Виетнам и в Афганистан. Смята се, че наркотърговията и прането на пари също често са били използвани като средство за постигане на целта.
Поради всичко това мнозина се отнасят към ЦРУ скептично и враждебно. А на другия полюс е възхищението от работата на разузнавачите, заслуга за което имат и редица холивудски филми. ЦРУ от години "обработва" филмовите дейци, за да увековечават героичния му образ на екрана. А оттам нататък се справя самостоятелно: с изпипано рекламно видео на интернет страницата на службата се търсят нови млади сътрудници. Видеото прилича на трейлър за касов филм, който обещава на всеки американец негова собствена героична роля.
Източник: Дойче веле