Тази година рекорден брой гласуват най-престижните филмови отличия - наградите "Оскар". Те са 9362-ма и всички са членове на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис. Задължително е да бъдат утвърдени професионалисти в една от 17-те сфери на киното - актьори, фризьори, дизайнери на костюми, редактори, продуценти, сценаристи и други.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
През 2016 г., след дългогодишни остри критики, че членството в Академията не отразява многообразието в обществото, стана ясно, че 93 на сто от тогавашните 6000 членове на Академията са бели, 76 на сто са мъже и средната възраст е 63 г.
Сега делът на жените в Академията е 33 на сто в сравнение с едва 25 на сто през 2015 г. Броят на слабо представените малцинства се е утроил от 554 души през 2015 г. до 1787 или 19 на сто от членовете. През последните години се е утроил и броят чуждестранни членове на Академията, които вече са над 2100 души.
По правило актьорите избират актьори, режисьорите - режисьори и т. н. Подборът в някои от категориите като "Най-добър чуждоезичен филм" или "Анимация" се извършва от специална комисия.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Всички членове могат да участват в гласуването за победител, независимо от професионалната общност. В 22 от 23-те категории наградата отива при кандидатът, събрал най-много гласове. Изключение прави голямата награда - "Оскар" за най-добър филм. От 2009 г. тази категория се управлява от странна и сложна "преференциална" система на гласуване в няколко тура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Всеки член подрежда номинираните филми (осем тази година) по реда на предпочитанията си, но освен ако не се сдобие с абсолютно мнозинство, получилият най-много гласове не става победител автоматично.
Във всеки тур на вота филмът с най-малко гласове отпада, като "бюлетините" са него се разпределят на останалите в надпреварата според най-големият брой преференции във всяка бюлетина. Процесът продължава, докато един от филмите не премине 50-процентната бариера.
В резултат на тази система много често победител в категорията става филмът, класирал се на втора или трета позиция в преобладаващата част от бюлетините.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
"Идеята на тази система е да отразява желанията на повечето от гласуващите. В противен случай рискуваме да изберем филм, който се харесва на 25 на сто от гласуващите, но останалите не понасят", обясни Рик Робъртсън, президент на Академията по време на реформата през 2009 г.