Международният валутен фонд (МВФ) представи предложение на стойност 50 млрд. долара за прекратяване на пандемията от Covid-19. То предвижда ваксиниране на поне 40% от населението във всички страни до края на 2021 г. и поне 60% до първата половина на 2022 г., съобщи „Гардиън”.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Изпълнението на плана ще струва около 50 млрд. долара, като 35 млрд. ще бъдат платени безвъзмездно от богатите държави, частни и многостранни донори, а останалите 15 млрд. долара ще бъдат финансирани от националните правителства, като се използва финансиране с ниска или нулева от многостранните банки за развитие.
По този начин до 2025 г. МВФ ще инжектира еквивалент на 9 трлн. долара в глобалната икономика поради по-бързото възобновяване на икономическата активност, като потенциално богатите страни ще се възползват най-много.
Пандемията е погубила повече от 3,5 милиона души по целия свят и прогнозите сочат към силно неравнопоставени здравни перспективи през 2022 г., което крие „сериозни рискове за света“, каза МВФ.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви на срещата на върха по въпросите на здравеопазването, организирана от Европейската комисия и Г 20, че има смисъл богатите икономики да стимулират дарения, за да осигурят по-бързия край на пандемията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
„Развитите икономики, на които се разчита да допринесат най-много за тези усилия, вероятно ще имат най-високата възвръщаемост на публичните инвестиции в съвременната история, усвоявайки 40% от печалбите на БВП и около 1 трилион долара от допълнителни приходи от данъци“, каза тя в изявлението си.
Държавите от Г-20 вече признаха, че са необходими около 22 млрд. долара безвъзмездни средства за справяне с кризата, като оставят около 13 млрд. долара допълнителни безвъзмездни средства, необходими за достигане на определените от МВФ 50 млрд. долара.