Президентът на Венецуела Николас Мадуро разпореди влизането в обращение на 100 млн. единици от националната криптовалута "Петро". Това съобщи самият държавен глава в петък на заседание на правителството.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
"Разпоредих емитирането на 100 млн. "Петро", законно обезпечени с венецуелско петролно богатство", заяви Мадуро, цитиран от телевизия "Телесур".
"Всяко "Петро" ще струва колкото барел венецуелски петрол", добави той.
По думите на венецуелския лидер на 14 януари ще има среща на онези, които ще се занимават с "майнинг" (термин, обозначаващ добива на нови крипто валути).
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
За създаването на криптовалутата, Мадуро съобщи на 3 декември миналата година. От думите му тогава стана ясно, че правителството на страната разчита на новата технология, за да преодолее социално-икономическата криза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
По-късно той допълни,че Венецуела ще обезпечава "Петро" чрез "запаси от природните ресурси, злато, диаманти и нефт"
Припомняме, че през изминалите години Венецуела е в състояние на изключително тежка социална и икономическа криза, съпроводена с галопираща инфлация и обезценяване на националната валута.
Според прогнозите на МВФ през 2017 година ръстът на потребителските цени във Венецуела ще бъде 652,7%, а през 2018 вече 2349,3%.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
През 2016 година инфлацията достигна 254,4%, а БВП се съкрати с 16,5%. През тази година той ще регистрира минус 12%, а през 2018 минус 6%.
В началото на ноември Мадуро обяви намерението си да бъде преструктуриран външният дълг на страната. За тази цел бе създадена комисия начело с изпълнителния вицепрезидент Тарек ел Айсами.
Според Икономическата комисия за Латинска Америка и Карибския басейн през 2016 обемът на външния дълг на Венецуела е 132,15 милиарда долара.