Промените на климата застрашават около една трета различни видове растения и животни да изчезнат от планетата до 2070 г. Това сочи научно заключение в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences“.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
За основен фактор, който влияе на оцеляването на популациите, учените смятат максималната дневна лятна температура. Авторите на новото изследване са анализирали данни за 538 вида растения и животни от цялата планета.
Те са открили, че около 44% от изследваните видове са измрели в отделни зони, след като максималната температура там се е увеличила с повече от 0,5°C. Повишаване на температурата от 2,9°C и повече, според тях, е довело до локално изчезване на 95% от видовете, цитира проучването БГНЕС.
Експертите напомнят, че януари тази година беше най-горещият за 141 години наблюдение, а последното десетилетие - най-горещото на всички времена. Освен това климатолозите смятат, че 2020 г. „вероятно ще е сред петте най-топли години в историята“.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Най-уязвими, според тях, са животните и растенията, които живеят в тропиците. Учените откриват, че скоростта на изчезване на растенията и животните зависи пряко от това колко бързо се загрява планетата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
"Ако се придържаме към Парижкото споразумение за климата, можем да загубим около 20% от растителните и животинските видове до 2070 г. Още по-силното затопляне може да доведе до изчезване на повече от една трета или дори половината от всички животински и растителни видове", казва професорът от Аризонския университет Джон Винс.
Припомняме, че Парижкото споразумение беше подписано на 12 декември 2015 г., след 21-ата конференция на Рамковата конвенция за изменението на климата.
Участващите страни се споразумяха да не позволяват средната температура на планетата да се повиши с над 2°C до 2100 г. в сравнение с прединдустриалната ера. По-специално споразумението предвижда намаляване на емисиите на парникови газове.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения