Новоизбранията за президент на Съединените щати Джо Байдън проявява интерес към многостранна дипломация, подобна на предишните кандидати на Демократическата партия. Това може да означава евентуална възможност за Иран и Венецуела като членове на ОПЕК да се измъкнат от санкциите на Вашингтон и да започнат отново да добиват петрол, пише Reuters, цитирани от БГНЕС.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Иран този път може да включи партньорски подход между Вашингтон и Европа, подобно на сделката, сключена по време на управлението на Обама.
Във Венецуела смятат, че Байдън ще продължи да подкрепя санкциите, за да окаже натиск върху режима на президента Николас Мадуро, но може да увеличи дипломатическите усилия за излизане на безизходицата чрез преговори за нови избори или споделяне на властта с опозицията.
Едностранните санкции на президента Доналд Тръмп срещу двете страни доведоха до загуба от около 3 милиона барела суров петрол на ден на международните пазари, което е малко повече от 3% от световните доставки, пише изданието. Възстановяването на добива може да доведе до спад на цените на суровия петрол.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
От предизборния щаб на Байдън не са описали подробно как би подходила новата администрация към тези проблеми. Очакванията са действията на Байдън като президент да бъдат в услуга на постигане на умерена цена на петрола на световните пазари. Всеки президент на САЩ се нуждае от гориво на достъпни цени за потребителите. А за Байдън цената ще трябва да бъде достатъчно висока, за да направи конкурентни алтернативите на чиста енергия в подкрепа на амбициозния му климатичен план.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Тръмп беше по-ангажиран с Организацията на страните износителки на петрол, отколкото повечето от неговите предшественици. Коментира се, че със своите туитове и телефонни обаждания е оказвал влияние върху политиката на ОПЕК, спорейки, че цената на нефта е достатъчно ниска за потребителите и достатъчно висока за производителите. Наложените от него санкции отслабиха влиянието на "ястребите" в ОПЕК върху Венецуела и Иран в рамките на групата, премахвайки две големи исторически препятствия пред провашингтонската политика на ОПЕК.
На Байдън му липсва близката комуникация, която Тръмп поддържаше с фактическия лидера на Саудитска Арабия престолонаследника Мохамед бин Салман.
Администрацията на Байдън ще се опита да върне САЩ в Парижкото споразумение за климата, от което Тръмп се оттегли с аргумента, че не е в интерес на американската икономика.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Байдън обеща до 2050 г. да намали емисиите в САЩ до нетна нула, включително чрез намаляване на емисиите от енергетиката до нула до 2035 г. - цел, която ще бъде трудно да се постигне без мнозинство на демократите в Конгреса.
Според Байдън, изменението на климата е екзистенциална заплаха за планетата и преходът от изкопаеми горива може да бъде икономическа възможност, ако САЩ се движат достатъчно бързо, за да станат лидер в технологиите за чиста енергия.