Администрацията на Тръмп използва годишния доклад за правата на човека, за да отправи въпроси към Саудитска Арабия за извършеното през октомври убийство на журналиста Джамал Хашоги, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Годишният глобален доклад за правата на човека на Държавния департамент казва, че работещият за в. The Washington Post е бил убит от агенти на кралството, близък американски партньор, докато той е бил в саудитското консулство в Истанбул. Това не доведе до заключение кой е отговорен, въпреки убеждението на разузнавателните служби и законодателите, че саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман е наредил убийството.
В доклада се отбелязва, че прокуратурата на Саудитска Арабия е повдигнала обвинения срещу 11 заподозрени и уточнява, че 10 души са били разследвани, но не е предоставила повече информация. "Към края на годината прокуратурата не е посочила заподозрените, нито ролите, за които се твърди че са играли в убийството, нито са предоставили подробно обяснение за посоката и напредъка на разследването", се казва в доклада.
Добавя се и, че убийството е един от няколкото случая, при които "правителството или неговите служители са участвали в произволни или незаконни убийства" и са допринесли за "среда на безнаказаност" в страната.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Държавният департамент също така обръща внимание на редица други нарушения на правата на човека в Саудитска Арабия, включително арестуването на поне 20 видни активисти за правата на жените, екзекуции за ненасилствени престъпления, придружени с насилие изчезвания и изтезания на затворници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
И още
България също намира място в доклада - в отрязък от 33 страници, като фокусът е върху случая "Иванчева". През него се отбелязва, че България не е решила проблемите с физическото малтретиране на арестанти и затворници от длъжностни лица. Отделно е засегнат и въпросът с условията в затворите и арестите - нещо, което изобщо не притеснява ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев. Припомняме, че и до този момент още няма среща по втория въпрос, като правосъдният министър Цецка Цачева беше обещала такава.
В Бирма, се подчертава в доклада, се появяват доказателства в подкрепа на твърденията, че военните са провели кампания на етническо прочистване срещу мюсюлманите рохинджа през 2017 г. и обвиниха правителството в предотвратяването на хуманитарната помощ за тези, които са разселени.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
За Иран в доклада се казва, че "данните за състоянието на човешките права поради действията на правителството показват изключително лоши резултати и положение се влошава в няколко ключови области". Те включват екзекуции за престъпления без справедливи съдебни процеси и придружени с насилие изчезвания на хора.
Русия е посочена за злоупотреби в Украйна, както и за авторитарни действия срещу опозиционни фигури.