Гигантът в социалните мрежи Facebook от няколко седмици прави маркетингово проучване, за да реши дали една версия за платен абонамент без реклами би привлякла повече хора за включване в социалната мрежа, съобщи агенция Блумбърг, цитирани от БГНЕС.
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Компанията е проучвала подобна опция в миналото, но сега има повече такава необходимост, в светлината на скорошния скандал с личните данни на ползватели на Фейсбук.
Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг отдавна обмисля такава алтернатива - не да замени бизнес модела на социалната мрежа, а да премахне една обща причина, която хората посочват за напускане на услугата. Компанията генерира почти всичките си 41 милиарда долара приходи годишно от продажба на реклами.
Сега от Фейсбук обаче смятат, че има промени в потребителското отношение и подобно плащане за мрежата без реклами би могло да привлече немалко желаещи. Немалко социални платформи, като например Spotify, предлагат тъкмо тази възможност - с няколко долара месечно потребителят да избягва рекламите, а който иска да продължи с безплатната версия - да бъде принуден ги изслушва.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Компанията е изправена пред криза на общественото доверие, след като разработчик даде лична информация за милиони потребители на Фейсбук на политическата консултантска фирма Кеймбридж Аналитика, работеща за президентската кампания на Доналд Тръмп през 2016 г. Новините за изтичането на данните предизвикваха въпроси относно информацията, която Фейсбук събира за хората за реклами и дали потребителите са проследявани и насочвани по начини, които не очакват или не разбират. Изслушването на Марк Зукърбърг в Сената даде много отговори, но все още не е върнало пълното доверие към социалната мрежа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?