Учените не изключват възможността локалното разпространение на ебола да прерасне в световна епидемия. Неотдавна в болница в Хонконг под карантина е била поставена жена, с характерни симптоми на болестта, която се е върнала от Африка, пише Daily Mail. В момента ѝ се правят допълнителни тестове, за да се уточни диагнозата.
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Британският външен министър Филип Хамънд заяви, че вирусът ебола, който върлува в Западна Африка, представлява заплаха за родината му.
"Досега нито един британец в чужбина не е заразен с вируса ебола и сме сигурни, че няма случаи на подобно заразяване във Великобритания - отбеляза Хамънд. - Вирусът Ебола все пак е заплаха, която търси своя отговор. Ще проучим мерките, които трябва да се вземат във Великобритания и в дипломатическите нипредставителства в чужбина, за да се справим с тази заплаха."
"Вирусът ебола представлява заплаха, тъй като днешният свят е взаимосвързан - поясни научният съветник в британското правителство Марк Уолпорт пред "Дейли телеграф". - Инфекциозните болести са голямо предизвикателство за целия свят.Трябва да мислим за исковете и как да се справим с тях по подходящ начин."
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Британските авиокомпании проверяват всеки един от пътниците. Причина за строгите мерки е смъртта на мъж в Нигерия, който е бил на борда на международен полет от Либерия. Починалият е американски лекар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
В момента здравните власти в Нигерия се опитват да проследят състоянието на повече от 30 хил. души, които са били контактни с него.
Основният проблем с вируса е, че той може да се развива без симптоми в продължение на три седмици. Смъртността е 90%.
Често инфекцията се предава от животни, напр. прилепи или маймуни. Симптомите са – треска, кръвотечения и засяга нервната система.
Лекарства и ваксина срещу ебола – не същестуват .
По думите на специалистите, това е най-тежката епидемия на болестта от 1976 година насам, когато починали 280 души.
Началото на последната епидемия започна през февруари в Гвинея, след което се разпространи в Либерия и Сиера Леоне. Либерия затвори границата си, а по границата и летищата в Нигерия е въведено извънредно положение.
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?