Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чили обяви референдум за нова Конституция (ВИДЕО)

15 ноември 2019, 12:28 часа • 1954 прочитания

В Чили ще се проведе референдум за замяна на Конституцията на страната през април 2020г. За това се договориха законодателите в Националния конгрес след часове на преговори между управляващата коалиция и опозиционните партии. Притиска ги общественото недоволство и нестихващите протести срещу социалните неравенства в страната. Промяна на Конституцията е едно от основните искания на протестиращите вече повече от месец милиони чилийци.

Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара

Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink

Основният закон на Чили, действа от 1980г. и е приета от бившата военна хунта на Аугусто Пиночет. Конституцията на Чили е променяна многократно през годините, въпреки това в нея няма ясни задължения на държавата да осигурява достъпно образование и здравеопазване - две искания, отправяни от милиони чилийци, излезли на улицата.

Още: "Миротворецът" Тръмп запя старата песен на нов глас - ще прекрати войната в Украйна през следващата седмица

Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си

Референдумът ще бъде с въпроси към избирателите дали Конституцията трябва да бъде заменена и ако да, как трябва да бъде изготвена нова харта, заяви председателят на Сената Хайме Куинтана.

Вътрешният министър на Чили приветства "историческото" решение за национален вот - ключово искане на протестиращите. "Това споразумение е историческа и фундаментална стъпка", заяви Гонсало Блумел, цитиран от БГНЕС.

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения 

Размириците, започнали на 18 октомври с протести срещу покачване на билетите за метро в пиковите часове, се превърнаха в по-широк протест срещу статуквото, с огньове, плячкосване и ежедневни конфронтации между демонстранти и полиция.

Кризата е най-голямата в Чили след завръщането й към демокрацията през 1990 г., оставяйки 20 загинали и над 1000 ранени.

Протестиращите негодуват срещу ниските заплати, високите разходи за образование и здравеопазване и разширяващата се пропаст между богати и бедни в страна, доминирана политически и икономически от няколко елитни фамилии. Демонстрантите поискаха по-голяма социална реформа от президента Себастиан Пинера, който обяви няколко мерки в опит да успокои общественото настроение.

Повечето проучвания показват, че протестното движение е подкрепено от 75% от чилийците. Малко по-голям брой - 87 %, според проучване, публикувано този месец - подкрепят искането на протестиращите за конституционни реформи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес