Панамски прокурор поиска 12-годишна присъда затвор за бившия президент Рикардо Мартинели по обвинения в пране на пари, които помрачиха шансовете му да участва в изборите през следващата година, предаде АФП.
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Прокурорът Емелдо Маркес поиска от съда да осъди Мартинели и дузина съучастници, като добави: "Трябва да наложим максималната присъда" от 12 години за престъпленията, в които е обвинен, предаде БГНЕС.
Мартинели, който беше президент на Панама от 2009 г. до 2014 г., е обвинен, че през 2010 г. е закупил мажоритарен дял в издателство Editora Panama America, като е използвал незаконно придобити държавни средства.
Според прокурорите Мартинели и други лица са използвали поредица от подставени лица, за да изтеглят близо 44 млн. долара от държавни договори за инфраструктура по време на президентството му. След това се твърди, че Мартинели е използвал част от тези пари, за да купи контролния пакет акции на медийната компания, чиито вестници са приели редакционна линия, която насърчава интересите на бившия президент.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Бившият президент отрича да е получил "каквито и да било неправомерни облаги" и твърди, че е жертва на политически машинации, целящи да му попречат да се кандидатира на президентските избори през май 2024 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Маркес заяви пред съда, че Мартинели е "автор" на престъплението, като е внесъл парите лично и чрез посредник, "разумно предвиждайки, че тези действия представляват незаконни операции".
71-годишният Мартинели е обвинен и в отделно дело за пране на пари от бразилския строителен гигант Odebrecht. През 2016 г. Odebrecht се призна за виновен пред съд в Бруклин, че е платил повече от 788 млн. долара подкупи на държавни служители и политически партии, главно в Латинска Америка, за да спечели инфраструктурни договори.
Бразилската компания призна, че е платила подкупи на стойност 59 млн. долара в Панама в замяна на договори за строителство на обществени обекти. След като напусна поста си, Мартинели е разследван за множество корупционни скандали. През 2021 г. той беше оправдан за втори път по обвинения в шпионаж и присвояване на публични средства.
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Още: Тръмп сменя и висшия американски военен генерал