Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) даде на превратаджиите в Нигер срок от една седмица, за да върнат на власт демократично избрания президент на страната Мохамед Базум. В противен случай те заплашиха превратаджиите със санкции и дори военна интервенция, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Още: Над 400 регистрирани случая на холера в град в Южен Судан
Още: Застреляха първият имам, признал открито, че е гей (ВИДЕО)
ЕКОВАС се събра на извънредна среща в Абуджа - столицата на Нигерия, чийто президент Бола Тинубу бе избран по-рано този месец за следващ ротационен председател на регионалния блок. Тя призова за "незабавното освобождаване" на държавния глава Мохамед Базум и за "пълно възстановяване на конституционния ред в Република Нигер", предаде БТА.
Сред потенциалните наказателни мерки срещу извършителите на военния преврат в Нигер, ако не върнат властта на законно избрания президент, са финансови санкции, забрана за пътуване и налагане на зона, забранена за полети. Използването на военна сила е потенциален вариант за действие, се подчертава в комюникето, публикувано след края на срещата. Командващите въоръжените сили на държавите от ЕКОВАС ще се съберат скоро на извънредна среща.
Комюникето осъжда подкрепата за преврата от страна на някои чужди държави и наемнически групи - явна препратка към основателя на активната в региона руска частна военна компания "Вагнер". По-рано Евгений Пригожин приветства преврата и предложи услугите си на неговите извършители.
Още: Война за ресурси в Конго може да удари по пазара на новите смартфони
Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт
ОЩЕ: След преврата - в Нигер се веят руски знамена (ВИДЕО)
❗️ The economic community of West African countries has given an ultimatum to Niger: the military junta must return power to the legally elected president. Otherwise, all possible measures will be used, including military (intervention) against the junta that has seized power.… pic.twitter.com/yMmbHL4X1w
Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали
Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер
— NEXTA (@nexta_tv) July 30, 2023
Междувременно, временният президент на Чад Махамат Идрис Деби Итно пристигна в Нигер в опит да помогне за намиране на изход от кризата, предаде Франс прес. "Това е инициатива на Чад", подчерта пред АФП говорител на правителството на тази страна.
Още: Обрат: Судан се съгласи да приеме руска военна база на Червено море
Още: Първият от най-модерните руски изтребители ще е за африканска държава (ВИДЕО)
Цитираният говорител на правителството на Чад уточни, че президентът на страната "няма специален мандат от ЕКОВАС". Чад не е член на западноафриканската регионална организация.
ОЩЕ: Преврат в Нигер, президентът е отстранен (ВИДЕО)