Организацията на обединените нации се присъедини към критиките и осъждането на военния преврат в Мали, заради който президентът Ибрахим Бубакар Кейта беше принуден да подаде оставка.
Още: Над 400 регистрирани случая на холера в град в Южен Судан
Още: Застреляха първият имам, признал открито, че е гей (ВИДЕО)
Съветът за сигурност на ООН призова за незабавно освобождаване на всички правителствени служители и възстановяване на конституционния ред, предаде БГНЕС.
Военните заявиха, че действат, за да предотвратят изпадането на страната в по-нататъшен хаос. По-рано те обещаха да формират гражданско правителство и да проведат нови избори.
Мали - огромна страна, простираща се в пустинята Сахара, е сред най-бедните в света и е преживяла няколко военни преврата. В момента се бори за овладяване на вълната от джихадистки атаки и предотвратяване на етническо насилие.
Още: Война за ресурси в Конго може да удари по пазара на новите смартфони
Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт
Кейта спечели втори мандат на изборите през 2018 г., но от юни се изправя пред многохилядни улични протести заради корупцията и лошото управление на икономиката. Сред военните в страната има и недоволство от заплащането им и задълбочаващият се конфликт с джихадистите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали
Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер
Африканският съюз по-рано прекрати членството на Мали, като заяви, че военните преврати са "нещо от миналото, което не можем да приемем".
Междувременно, френският президент Еманюел Макрон заяви, че "борбата срещу терористичните групи и защитата на демокрацията и върховенството на закона са неразделни", визирайки ситуацията в Мали. Франция отдавна има военни в страната
"Да се оттеглим означава да провокираме нестабилност и да отслабим нашата борба. Това не е приемливо", написа френският президент в Twitter, призовавайки властта да бъде "върната на цивилните", тъй като "основни етапи (които трябва да бъдат) поставени за връщане към конституционното право "е малийският президент и неговият премиер да бъдат освободени”.
Още: Обрат: Судан се съгласи да приеме руска военна база на Червено море
Още: Първият от най-модерните руски изтребители ще е за африканска държава (ВИДЕО)