Лидерите на преврата в Мали се сблъскаха с вълна от международен натиск ден след като свалиха президента на фона на месеци на масови протести, предава AFP.
Още: Над 400 регистрирани случая на холера в град в Южен Судан
Още: Застреляха първият имам, признал открито, че е гей (ВИДЕО)
Гласове на неодобрението дойдоха от САЩ, Африканския съюз и Европейския съюз - всички те настояват военните лидери да освободят президента Ибрахим Бубакар Кейта, премиера Бубу Сисе и други служители, взети в плен на 17 август, припомня агенция Фокус.
Кейта, притиснат от месеци протести заради икономическа стагнация, корупцията и ислямистките бунтовници, заяви в телевизионно обръщение, че военните ръководители не са му дали друг избор, освен да подаде оставка.
Съветът за сигурност на ООН трябва да проведе спешни преговори за ситуацията по-късно в сряда, на фона на международните дипломатически усилия за изход от кризата.
Още: Война за ресурси в Конго може да удари по пазара на новите смартфони
Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт
Както Франция, така и Германия подкрепиха посредничеството на западноафриканските страни, но усилията на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) миналия месец да посредничи пропаднаха, след като опозицията го отхвърли.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали
Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер
Настоящият председател на Африканския съюз (АС), президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса, призова за "незабавното завръщане към гражданското управление, а военните да се върнат в казармите си", а председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че всички затворници трябва да бъдат освободени незабавно.