Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените разбраха защо децата учат по-лесно чужди езици

23 юли 2014, 10:30 часа • 13143 прочитания

Известен е фактът, че децата по-лесно запомнят чужди езици, отколкото възрастните. Ако и вие сте във втората група, вероятно сами сте се убедили в истинността на това твърдение. Но защо е така? Учените имат интересно обяснение за това.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

От една страна, запаметяването на чужди думи при децата е по-лесно, тъй като в техния мозък много по-лесно и бързо се образуват нови връзки между невроните, съхраняващи новата информация. Работата обаче не е в това.

Оказва се, че малчуганите запомнят бързо отделни думи, тъй като ги възприемат естествено, като елемент на общуването, а не се впускат в анализиране на новопостъпващата информация, както правят възрастните.

Затова, попадайки в чуждоезикова среда, те усвояват непознатия речник съвсем лесно. За разлика от децата, ние полагаме изключително много усилия, за да запаметим отделните думи, което, колкото и абсурдно да звучи, повече пречи, отколкото помага. До този извод учените стигнали след провеждането на нови изследвания, резултатите от които са публикувани в списание PLoS ONE.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

В проведеното проучване участие взели две групи от възрастни доброволци. Те били накарани от учените да слушат нови за тях думи, които всъщност не означавали нищо. Думите представлявали безсмислено съчетание на букви, предварително измислено от провеждащите експеримента специалисти. Едната група възрастни били помолени просто да слушат „новите“ думи, без да вникват в тях и без да се стремят да ги запомнят. За да не бъдат прекалено концентрирани, през това време учените им прожектирали видео с цветни пъзели. Другата група доброволци били помолени да се опитат да запаметят непознатите за тях думи.

Резултатите били изненадващи – първата група, участниците в която били по-разсеяни и неангажирани с процеса запаметяване, демонстрирали по-добри резултати.

В същото време тези, които се опитвали да запаметят измислените от изследователите думи, демонстрирали доста по-лошо усвояване на новата информация. Този експеримент доказал, че запаметяването на нови данни зависи от начина, по който се случва то.

Редактор: Анна Маринова

Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи

Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес