Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тестват робот на NASA под ледовете на Аляска

01 юли 2014, 10:49 часа • 2784 прочитания

Една от основните „движещи“ сили на американската космическа агенция NASA е Лабораторията по изучаване на реактивното движение - Jet Propulsion Laboratory, JPL. В нея непрекъснато се създават нови космически технологии, изследователско оборудване и космически апарати от ново поколение.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

Една от последните разработки на лабораторията е малък двуколесен робот, който представлява прототип на реален робот, предназначен в близкото бъдеще да изучава Европа, ледения спътник на Юпитер.

Към момента тази скромна по размери машина преминава изпитания в условия, максимално близки до тези, с каквито ще се сблъска на спътника на газовия гигант. Тестовете се провеждат във водата, под ниската част на ледената повърхност на едно от езерата в Аляска, където условията силно наподобяват тези на Европа.

„Някои езера в Аляска са сковани в лед в продължение на цяла година и всяка година те замръзват все по-надълбоко и по-надълбоко. Това са идеални места, където условията в околната среда максимално се доближават до условията, съществуващи на границата на ледовете и вътрешния океан на Европа. Използвйки тези условия, можем старателно да разработим всички технологии, необходими за търсенето на отговор на въпроса, съществува ли някаква форма на живот във вътрешността на океана на Европа“, разказва Кевин Хенд, учен астробиолог, участващ в проекта.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Към момента прототипът на робота работи с помощта на система за дистанционно управление. Учените обаче възнамеряват да вложат още усилия в разработването на технология за самостоятелно ориентиране, навигация и вземане на решения.

Това ще позволи на бъдещия изследователски апарат да действа в напълно автономен режим, избирайки самостоятелно най-интересните цели за провеждане на научни изследавния. В най-скоро време системата за дистанционно управление ще бъде заменена от система за спътникова връзка, чрез която апаратът ще получава команди от орбита и ще предава, от своя страна, научни данни.

„Знаем, че под ледовете на Европа има океан, обемът на който превишава обема на всички океани на Земята. Телескопът Hubble ни позволи да видим и загадъчен пояс от оранжев материал на повърхноста на спътника. Всичко това стана повод за задаването на някои въпроси, озадачаващи учените. Рано или късно към Европа ще се отправи експедиция, която ще намери отговори на част от всички тези въпроси“, коментира Елен Стофан, ръководител на един от изследователските отдели на NASA.

Редактор: Анна Маринова

Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи

Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес