Две събития белязаха България през вчерашния 4 май. Първото – официалната клетва на третото правителство на Бойко Борисов. Второто – Слави Трифонов изпълни заканата си и излезе пред парламента, за да поиска от депутатите да приемат резултатите от референдума, който той и сценаристите му инициираха.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Коментар на редактора
Факт е, че измежду двете събития по-голям интерес привлече изявата на Трифонов. Дори и само заради факта, че Борисов се заклева за трети път като премиер и беше абсолютно ясно, че там няма да има никаква изненада – например 44-тото Народно събрание да вземе да не одобри протеста.
Самият Трифонов направи нещо уникално за България – остана часове наред пред парламента и отговаряше на въпрос след въпрос на читателите на Actualno.com. Дали сте съгласни или не с позицията му, няма значение – факт е, че той показа готовност да я отстоява. По този начин се създават лидери.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
От чисто идейна гледна точка обаче имаше една доста сериозна промяна в позицията, защитавана от Слави и сценаристите му за мажоритарния вот. И тя беше следната – не съм сигурен, че мажоритарната система на избор в два тура с абсолютно мнозинство е най-правилната. Трябва обаче да се обсъжда, смята Трифонов, визирайки липсата на обсъждане в парламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Но само преди няколко месеца, точно при обсъждането в парламента сценаристите на Слави, водени от Тошко Йорданов Хаджитодоров, застъпиха следната позиция: Нито един друг вариант освен предложения в референдума - за мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура, не трябва да бъде обсъждан. Ако действително Трифонов е променил мнението си и иска вече обсъждане, това ще е голям напредък. Факт е обаче, че остава въпросът кои хора смята за експерти? Защото със сигурност не счита за такива Огнян Минчев и проф. Георги Близнашки. Освен да посочи сам кои са експертите, за да няма после недоволство относно съветите им. Защото и на 29 ноември, 2016 година, в Правната комисия на парламента имаше немалко експерти.
Засега Слави вярва, че ако има достатъчно подкрепа, ще има промяна. Изрично той беше питан на два пъти от читатели на Actualno.com дали промяната е възможна без гражданска война. Отговорът му не беше крайно категоричен - в нито една посока. Но по този въпрос е хубаво да разсъждават всички и най-вече тези, които управляват и искат да управляват!
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка