Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синтетични мускули за роботи, работещи на… влага

22 януари 2013, 09:32 часа • 10575 прочитания

Хуманоидните роботи – предимно безчувствени, метални, груби машини, с не особено плавни движения и тромаво тяло. Това е факт за голяма част от андроидите, с който повечето от нас са запознати. Скоро обаче роботите ще се доближат една крачка по-близо до човешкия облик, тъй като ще се сдобият със синтетични мускули с отлична ефективност.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

Разработката е на американски учени, създали композитен материал, който променя своята форма под въздействието на влага. Точно този ефект стои в основата на синтетичните мускули. Работещите на базата на вода мускули притежават удивителна сила – тънък слой от материала с тегло от едва 25 милиграма може да повдигне стъкло, което има 380 пъти по-голяма маса, или да транспортира товар, чието тегло превишава 10 пъти неговото собствено.

 Случващите се в тези изкуствени мускули процеси доста приличат на деформацията на дървесина под въздействието на повишена влажност. Разликата обаче е в това, че в случая те протичат много по-бързо и ефективно.

Материалът в основата си е с дебелина само 20 микрона. Той се състои от два полимера, единият от които играе ролята на скелет, а другият попива и изпарява влагата, променяйки по този начин своя обем. Ако такъв лист от композитен материал бъде положен върху влажна повърхност, той ще започне да се движи и изкривява. Това ще се дължи на факта, че някои участъци от листа ще влязат бързо в контакт с влагата и ще започнат да я поглъщат и изпаряват.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Новият материал може да служи за направата на мускули за роботи, ако околната среда позволява наличието на влажност. Едновременно с това мембрани от същия материал може да се използват за създаването на „умни“ работни и спортни облекла, снабдени с множество датчици и микрокомпютри.

Материалът може да изпълнява и друга функция. Ако в него бъдат добавени пиезоелектрически елементи, то неговата механична енергия може да се използва за производството на електричество. Произведеният по този начин ток ще бъде напълно достатъчен за захранването на електрически уреди с ниско енергопотребление. Перспективата е композитният материал да генерира електричество за всички домакински уреди, а дори и да послужи за изграждането на електростанция на негова основа, коментират авторите на разработката.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес