Съвременната роботехника позволява производството на домашни роботи, способни да поемат „в ръцете си“ голяма част от изпълнението на домакинската работа. Някои машини от този тип имат ограничени функции, като Roomba, който е предназначен само за почистване на пода, подобно на прахосмукачка. Инженерите обаче представят все по-нестандартни и интересни концепти с нови и нови възможности.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Битовият робот TODY е пример за подобна разработка, която може да изпълнява куп дейности, като при това не притежава хуманоидна форма.
Машината наподобява на външен вид по-скоро голяма морска звезда и се отличава с мека конструкция. Концептуалната идея е на турския дизайнер Рана Алпер. Той разказва, че голяма част от елементите на конструкцията са „взети назаем“ от природата. Освен формата, наподобяваща морска звезда, авторът на концепта е заимствал подвижността и възможностите на четирите „пипала“ на TODY от тялото на октоподите. Долната част на „пипалата“ е покрита с миниатюрни „прихващачи“, каквито имат крайниците на геконите. Благодарение на тях роботът може да се придвижва безпроблемно по повърхности от различен тип и да се задържа на вертикални повърхности.
„Пипалата“ на TODY са подвижни, благодарение на метало-полимерни „стави“, а еластични мускули заставят крайниците да се преместват и извиват във всички посоки.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Благодарение на своята висока подвижност, роботът може да се движи по стъпала, да преодолява всякакви препятствия, да се катери по мебели и по завеси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Във вътрешността си машинката разполага с вода и сектор за събиране на отпадъци, а крайниците му имат 29 вакуумни отвора, изпълняващи ролята на миниатюрни прахосмукачки. Роботът може да се контролира чрез гласови команди и по програма, зададена с помощта на специализирано приложение за компютър и смартфон. Следвайки програмата, той може да събира отпадъците от пода, от килими, от мебели, завеси и всякакви други предмети.
Концептът влезе сред стоте най-добри идеи, представени на ежегодния конкурс Electrolux Design Lab Competition 2014, в който общо се включиха 1700 проекта.
Редактор: Анна Маринова
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка