Необичайна програма, която предоставя всякаква информация за абсолютно всичко, са разработили специалисти от Вашингтонския университет и Института по изкуствен интелект Ален в Сиатъл.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Според думите на специалистите, софтуерът може да „разбере буквално всичко за който и да било обект по неговия визуален образ“.
Името на програмата е LEVAN (Learning Everything about Anything). Тя използва милиони книги, текстове и изображения в интернет, издирвайки всички възможни варианти, свързани с обекта, от който потребителят се интересува. Резултатите се предоставят във вид на галерия от изображения, чрез които ползвателят има възможност да разгледа търсения от него обект по различни начини.
„Основният принцип на работа на нашите програми е търсенето на връзка между текстовите и визуалните данни. Програмата се обучава ефективно да обединява богатата информация от текстовите данни с конфигурацията от пикселови изображения. Това означава, че тя сама може да идентифицира определени обекти, „виждайки“ ги на каквато и да било снимка.“, коментира Али Фархади, професор в областта на информатиката от Вашингтонския университет.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Софтуерът използва алгоритъм, който позволява да се определи релевантността на информацията в текста и в изображенията. Той идентифицира времето на промяна на образите с помощта на достатъчно разпространени алгоритми за разпознаване на обектите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Предоставените резултати дават на потребителя много по-богата информация от всички други подобни услуги, като Google Images например, които търсят информация само в заглавията на изображенията.
Към момента потребителите могат да търсят информация за 175 различни понятия и предмети. Ако обектът, който се търси, все още не съществува в базата от данни на програмата, софтуерът автоматично започва да издирва в интернет всичко, свързано с него, за съставяне на пълен визуален образ.
Изследователите използват програмата от март тази година. От тогава до този момент софтуерът е обработил повече от 13 милиона изображения, съпоставяйки визуалните образи с над 65 000 ключови думи и фрази.
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Редактор: Анна Маринова