Преди два дни – на 17 март, неделя, сондата на NASA Messenger официално завърши своята мисия. Апаратът стана първият изкуствен спътник на най-малката планета в Слънчевата система – Меркурий, припомнят учените.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Полетът на Messenger е една от най-сложните космически мисии, тъй като успешното достигане до Меркурий се оказва истинско предизвикателство.
Пускът на сондата се състоя още през 2004 г., но за да се добере до орбитата на планетата, тя трябваше да извърши цяла поредица от т.нар. „гравитационни маневри“. Сложността се състоеше в това, че на апарата му се наложи да прелети между гравитационните полета на Земята, Венера, както и на самия Меркурий. За извършването на маневрите на Messenger му бяха необходими цели седем години. В крайна сметка сондата успя да достигне орбитата на най-малката, най-плътната след Земята и най-упоритата за науката планета. Престоят му там пък предостави възможност Меркурий да стане по-близък, образно казано, на земните жители и да разкрие някои от своите тайни пред тях.
По време на мисията бяха използвани камери, спектрометри и други сложни уреди, Благодарение на тях, учените са получили множество висококачествени изображения, от които успяха да разберат кое как и къде е разположено на Меркурий, а както и от какво точно се състои планетата. Допреди мисията на Messenger единствената информация за нея беше получена при краткия полет на Mariner през 70-те години на миналия век.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
По време на своята „вярна служба“ Messenger потвърди това, което по-рано беше само теория, и направи редица открития.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Сега вече знаем, че на Меркурий някога е имало вулкани, че геоложкият му състав е много сложен, че ядрото му се състои от разтопено желязо, че магнитното поле се държи доста странно и че съществуването на атмосфера там е по-скоро условно. Наясно сме също, че разликите в температурите на планетата са толкова драстични, че е трудно да си представим живот там – на слънчевата страна на „мъника“ е адска жега, а на обратната страна – сурова зима.
В списъка с постижения на Messenger трябва да се добави още и т.нар. Семеен портрет на Слънчевата система. Снимката е заснета още при извършването на първоначалните маневри от страна на апарата, като на нея липсват единствено Уран и Нептун.
Редактор: Анна Маринова
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка