Нов прототип, който може да окаже сериозно влияние върху енергетиката, беше създаден от Университета на Мисури в САЩ. Става въпрос за прототип на атомна батерия, който е базиран на вода, съощава Gizmag.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Батерията издържа по-дълго и има по-голяма ефективност, отколкото обикновени генератори. Новата батерия би могла да се използва в автомобили, космически кораби и други приложения, където дълготрайността е от ключово значение.
"Бетаволтаиците - технология за батерии, които генерират електричество от радиация, се изследват като източник на енергия от 50-те години", обяснява Джи Куон от Университета на Мисури. "Контролираните ядрени технологии не са задължително опасни. Вече има множество комерсиални приложения на ядрени технологии, сред които са детектори за пожар и знаци за авариен изход в сградите", добавя той.
Учените са обогатили воден разтвор с радиоактивния изотоп стронций-90 и са използвали електрод от титаниев двуокис с наноструктура, който да катализира разграждането на водата до различни съединения на кислорода. В резултат се произвеждат електрони, които се превръщат в електрически ток.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Разработки на атомни батерии вече съществуват, но това е първата подобна батерия, използваща предимствата на радиолизата, за да произвежда електрически ток при по-високи енергийни нива и по-ниска температура, откогато и да е досега. Създателите на технологията посочват, че са постигнали и значително по-голяма ефективност от други методи за производство на енергия при разграждане на вода.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук