Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повтаряйте след мен: Путин, Байдън, Зеленски, Шойгу, Ердоган

29 март 2022, 12:22 часа • 39876 прочитания

Измежду всички разговори за войната, един взема превес. Светият и световен геополитически анализ.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

Популярен жанр, който смесва висш ешалон, дублиран на по-ниско ниво в безкрайните ловни тролски полета.

Ключови думи: еднополярен, многополярен свят. Още: Клъстъри, постсъветско пространство. Други: Буфери, идеи, доминация. Стар световен ред, нов световен ред. Нацизъм, контранацизъм, неонацизъм, постфашизъм. Цар, пешки, офицери. И прочие размени на фигури.    

Тези геополитически анализи са голямо събитие; чакат се с нетърпение, плямпат се бързо и сладко, консумират се като бърза храна и се преяжда с масово настървение. Сетете се за онзи познат, който нищо не разбира от войната и не е готов да я обясни моментално геополитически. И аз не се сещам. 

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Геополитическите анализи казват всичко, само че спестяват едно. Например 4-5 милиона бежанци и 35 милиона, треперещи за живота си - те нямат никакво отношение към геополитическия анализ. Той ги подминава, така както се подминават страданията в онова злокобно сравнение между трагедия и статистика. По странен начин една трагедия, умножена по три милиона, не се превръща в три милиона трагедии. Превръща се в горещ шахматиски дебат. 

Разрушенията също - те нямат отношение към геополитическия анализ. Жертвите и разсипаните градове - не рискувайте да се вторачвате в тях, защото току-виж не сте разбрали как се ражда многополярният свят. Върнатите войници в ковчези - оставете ги на майките. Важното е как Китай, Тайван, Зеленски, Путин, Шойгу, Ердоган и Байдън правят така, че Байдън, Ердоган, Шойгу, Путин, Зеленски, Тайван и Китай да направят така. През това време едни милиони съдби се разпръскват по няколко граници и ако за 40-те милиона пострадали от войната възникне разговор, ще е разговорът за 40-те лева. 

Оказа се, че след пандемията, която беше предъвкана геополитически, няма нищо по-лесно от това войната да се предъфче по същия начин. Като с коронавируса е: много си отворен, ако умира друг. Днешният парадокс гласи: защо бяха всичките военни филми, всички военни романи, защо бяха "На западният фронт нищо ново", "Голите и мъртвите", "Сбогом на оръжията", когато се оказа, че ужасът от войната би могъл да бъде оставен на страдащите от нея? И за много по-разумно, а и, оказва се, вълнуващо, войната се разглежда така, както я разглеждахме в близкото юношество, увлечено в компютърните игри. Стратегически погледнато, това е малоумно.

 

Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи

Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка

Автор: Райко Байчев 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес