Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Получиха гориво от морска вода

08 април 2014, 09:29 часа • 14896 прочитания

Интересно откритие на американски учени може да промени света завинаги, осигурявайки евтино и достъпно гориво за превозните средства, които се движат по въздух и вода. Става дума за постижение на изследователи от лабораторията Naval Research Laboratory.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

Специалистите са открили и тествали технология, позволяваща извличането от морската вода на въглеродния диоксид и водород и превръщането им в течно въглеводородно гориво.

При демонстрацията на постижението учените използвали радиоуправляем модел самолет WWII P-51 Mustang, работещ със стандартен немодифициран двутактов двигател с вътрешно горене.

Процесът за получаване на горивото протича по следния начин. Първоначално в електрохимична клетка E-CEM (electrolytic cation exchange module) от морската вода се извличат 92 процента от съдържащия се в нея въглероден диоксид под формата на карбонати и бикарбонати, като едновременно с това се получава водород. След това в реактор в присъствието на катализатор, съдържащ желязо, става преобразуването на газовете във въглеводород.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Въглеродният диоксид може да се получава както от водата, така и от въздуха. В океана обаче той е 140 пъти повече, отколкото във въздуха. 2-3% от запасите на въглероден диоксид в морската вода представляват разтворен въглеводороден газ, 1% представлява карбонати и 96-97% - бикарбонати.

Получената смес от течни въглеводороди може да замени керосина в авиацията, коментират авторите на идеята.

Стойността на горивото е около 3 до 6 долара за галон. Изследователите смятат, че производството му за комерсиални цели може да започне през следващите 7-10 години. По думите на представители от Naval Research Laboratory, подобни реактори ще позволят на корабите, намиращи се в открито море, да плават по-продължително време, без да се връщат на брега, за да зареждат гориво.

Засега не се споменава, дали горивото ще е подходящо за зареждането на обикновените пътни превозни средства.

Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи

Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес