Американският генетик Крейг Вентър, който стана известен с постиженията си в своята област през 2010 г., се приближи с още една крачка напред към изкуствено синтезирания в лаборатория живот. Той и негови колеги разказват за приложението на компютърна програма с цел виртуално синтезиране на прост организъм.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
През 2010 г Вентър създаде синтетична версия на бактерията Mycoplasma mycoides – един от най-простите организми на Земята, известни на човека. За целта той присади синтетичен геном, програмиран предварително от самия него, в жива клетка. Организмът заработи по зададения му сценарий и дори започна да се размножава. Синтетичната бактерия получи красивото женско име Синтия.
Сега екип специалисти, под ръководството на учения, прибягна към използването на компютърно моделиране, за да разбере какво е нужно за създаването на проста клетка, способна да се самопроизвежда.
„След като получим тези първични данни, всичко останало вече няма да ни е трудно просто да го добавим“, коментира работата Вентър. Той съобщава още, че изследването на Световния океан с цел откриването на нови геноми протича много ползотворно. Учените вече са попаднали на 80 милиона гени, неизвестни досега на науката.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Създаването на синтетичен геном има голяма практическа полза за човечеството. Например – на негова основа може да бъде създадено биогориво, отличаващо се с по-ниска цена от вече съществуващите към момента и не причиняващо никаква вреда на околната среда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Едновременно с това мнозина учени силно се надяват, че постиженията в тази област ще помогнат на хората да се борят с тежки заболявания и да имат възможно най-продължителен живот.
Да припомним и още една интересна подробност – Вентър беше в България през септември 2010 г., когато изнесе лекция на тема „Синтетичният живот“. Страната ни беше част от неговия маршрут за изследване ДНК-то на микроорганизмите в Световния океан. На негово име има създаден и едноименен институт, който продължава активно да работи над създаването на синтетичен живот и над неговото практическо приложение.
Редактор: Анна Маринова
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка