Заплахата от астероиди за Земята непрекъснато вълнува учените и жителите на планетата и стана още по-осезателна след падането на Челябинския метеорит преди няколко месеца. За по-строго наблюдение на потенциално опасните за нас космически тела Европейската космическа агенция (ЕКА) откри в италианския град Фраскати, разположен недалеч от Рим, Координационен център за наблюдение на околоземни обекти.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
В центъра ще се събира информация за небесните тела, които може да попаднат в атмосферата на Земята и да застрашат земните жители.
Центърът е създаден с подкрепата на Европейския институт за космически изследвания и е построен на територия, стопанисвана от институцията.
„Страните от Европейския съюз развиват инфраструктура, за да защитят Земята и хората от такива катастрофи, като челябинската. Системата, разбира се, е предвидена за глобална защита, което означава, че тя ще защитава цялата повърхност на Земята. И ако има риск астероид да се сблъска със Земята, то е добре да го открием отрано. Тогава можем да предупредим правителствата и да обявим евакуация, ако е необходимо“, коментира Николас Бобрински, директор на програматаза предупреждение за космическа заплаха.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Към момента съществуват от порядъка на 10 000 т.нар. околоземни обекти – астероиди, представляващи риск за планетата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Учените обаче предполагат, че са ни известни едва 1% от съществуващите на слънчева орбита потенциално опасни тела. Става дума за астероиди, които са с размери, по-големи от 30 метра. Както твърдят специалистите, при евентуално падане на метеорит с размери до 100 метра в диаметър трябва да бъдат предприети екстремни мерки за евакуация на населението.
Припомняме, че челябинският метеорит падна на 15 февруари тази година в Челябинск, Русия. Обектът се приземи в замръзнало езеро на километър от град Чебаркул. От ударната вълна при взривяването на космическия обект пострадаха повече от 1200 души и бяха нанесени множество щети на сгради.
По същото време край Земята премина и друг, потенциално опасен за планетата ни астероид, с название 2012 DA14. Този много по-голям (с размери на футболно игрище) и по-притеснителен обект за щастие остана далеч от родната ни планета.
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Редактор: Анна Маринова