Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов ще проверява ПП-ДБ. А те него - кога?

29 септември 2023, 09:39 часа • 9883 прочитания

Най-добре се смее този, който се смее последен. Но най-добре проверява този, който проверява пръв. Ако ПП-ДБ бяха ревизирали поне част от управлението на ГЕРБ, нямаше да се стигне до днешната ситуация - точно ГЕРБ да ги упреква, че раздават европари на спонсорите си.

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

Подобна тактика е твърде характерна за Борисов и макар че той не присъства лично на специалната пресконференция, която дадоха неговите хора по тази тема, е очевидно, че планът е негов. Ако обявиш публично, че Асен Василев раздава европари по някакъв списък с предварително избрани фирми, със сигурност печелиш. Най-малкото, караш ПП да мине в обяснителен режим.

Каква е била целта на ГЕРБ? Да не изпуснат нито стотинка от парите, които чакаме по Плана за възстановяване и от други източници, разбира се. Нещо, което си правиха цели три мандата. Това е и най-видимата причина за пореден път да се обединят с ДПС, при това - тематично, по конкретен казус. Нещо, с което явно трябва да свикваме.

В крайна сметка беше решено една временна комисия в Народното събрание да стане постоянна и да контролира целия финансов европоток, който управлява Асен Василев. Ами да, точно контролът е нещото, от което Борисов не би се отказал, независимо дали е в сглобка или некоалиция. Именно затова, за да затвори темата, обяви, че воделът на сегашното управление е уникален за целия свят.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Зевзеците във Фейсбук пък обявиха, че никоя работа в държавата не може да бъде свършена без господин Пеевски. Да, той вече е навсякъде и експертизата му става все по-впечатляваща - от конституционни промени, през шахматни турнири и руската църква, та до европарите - тоест, да не забравяме за какво сме дошли.

Въпросната комисия няма как да не ни вълнува, именно защото превръщането ѝ в постоянна буди доста въпроси. На първо място - не дублира ли тя донякъде другата парламентарна комисия - по бюджет и финанси, в чиито задължения влиза контролирането на финансовото министерство? И защо чак в този парламент трябваше да бъде създадена отделна за еврофондовете - досегашните финансови министри безконтролно ли ги управляваха?

Както е тръгнало, дали пък да не се направи специална, трета комисия - конкретно за европарите за енергетика? Нали оттам тръгна всичко?

Все едно, представете си, комисията по външна политика да бъде дублирана от друга, която да е специално за отношенията ни със страните от Европейския съюз. Или пък комисията по земеделие да се дублира от подобна, насочена само към производството на тютюн.

Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи

Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка

Всичко това намирисва на апетит към тотален контрол от страна на дуото Борисов-Пеевски. И ПП-ДБ със сигурност го усещат. Въпросът е дали имат полезен ход. И дали изобщо го търсят. А че експремиерът иска тотален контрол е ясно отдавна.

Борисов направи и още едно предупредително изявление - че веднага след ротацията ще се проверява работата на правителството - министър по министър. И точно тук вече, както се казва, си дойдохме на думата. Партньорите му не го провериха, но той ще го направи. Ако някой все още не е разбрал за какво става въпрос, съвсем скоро ще разбере.

Автор: Стефан Стефанов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес