Пикачу, Нацо, Наруто, Луси, Зеро и техни приятели се събраха на фест в събота в Младежкия културен център в Бургас. Не, това не са имената на истински хора, а названията на известни аниме герои, в които се бяха превъплатили тийнейджъри-фенове на японския жанр аниме и манга.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Те участваха във фестивала Anime Bouken, организиран за втора поредна година от бургаския клуб за японска култура „Baca Force“.
Посетителите имаха възможност да си купят интересни вещи, свързани с люмите им герои, от специален базар-изложение, да участват в томбола и да присъстват на късометражни прожекции. Организаторите запознаха участниците във феста с историята на аниме и манга стила в световен мащаб и разпространението му у нас и представиха демонстрации по бойни изкуства, които са неизменна част от японската анимация.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Художничката Анна Цочева-Рикае показа как се рисува манга и някои тънкости при създаването на комикси в този стил.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
По-късно аниме-феновете имаха възможност да учасват в уъркшоп, ръководен от Рикае, където сами да опитат да създадат манга герой или да приложат различни техники на рисуване. В уъркшоп по пиксел арт пък всеки получи шанс да създаде „пикселизирана“ картинка от мъниста, изобразяваща аниме персонаж. Фестът завърши с колоритен косплей, на който маскирани като любимо аниме тейнейджъри имаха възможност да влязат в ролята на своя герой. Най-добрите костюми и изпълнения получиха специални награди.
Терминът „аниме“ се появява през 70-те години на XX век и е съкращение от думата „анимация“.
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Използва се за описването на специфичен стил японска анимация, предназначена както за деца, така и за възрастни. Прилагането на същия стил рисуване в комикси и карикатурисе нарича „манга“.Едни от заглавията, популяризиращи аниме стила в целия свят, са Akira (1988), Ninja Scroll (1993), Shost in the Shell (1995),Mononke-Hime (1997).
Аниме културата у нас започва да се разпространява в периода между 2000-2004 г., когато се появява аниме общество – предимно в градовете Варна, Бургас, София, Пловдив, Свищов. Едни от най-старите аниме клубове са O.T.A.K.U. (Свищов), Fumetsu(София) и Аниме но Токи (Пловдив).
Редактор: Анна Маринова