Жертвите на водната стихия в Мизия станаха две. Загинала е възрастна жена, съобщи БНР. Информацията впоследствие бе опровергана от главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението".
Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд
Пред "Фокус" той обясни: „Днес се получи малка неточност, разминаване в нашата информация за двама загинали. Оказа се, че вторият загинал все още не е потвърден".
Потвърдена е втора жертва на наводнението в Мизия. Това каза главен за Агенция „Фокус” главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. Той добави, че нивото на водата леко е спаднало и продължават дейностите спрямо предварителната организация.
По-рано тялото на мъжа беше открито в дома му. Той е бил предупреден да се евакуира, но е отказал.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
"Един човек се е удавил. Нивото на водата остава високо. Работят спасителните екипи . На мястото пристигнаха вътрешният министър Цветлин Йовчев и главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. Вертолетите Кугър облитат района и търсят оцелели хора, за да ги спасят". Това каза пред БГНЕС депутатът от "Коалиция за България" Корнелия Нинова по-рано днес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Все още няма ток и вода в населеното място. Част от евакуираните хора остават пред общината.
Във Врачанско няма прелели язовири под контрола на „Напоителни системи“ към МЗХ, нито има скъсана дига в района. Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ министърът на земеделието в оставка Димитър Греков.
Той обясни, че се следи нивото на р. Скът и, ако е необходимо може да може да се пусне водата от някоя дига в друга поска с цел да не се залива града.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Греков коментира още: "Както миналата година близо 110 дни нямаше капка дъжд в определени региони, а тази година наводненията в цялата страна са изключително големи. Поразена е голяма част не само от есенната продукция – житните, а и от пролетните култури. Все още нямаме обобщени данни за това, което се е случило и се случва в момента. Комисиите на областните дирекции по земеделие и общинските служби ще влязат, след като се отече водата, за да се направят протоколи, които да представят на областните дирекции, за да могат да бъдат обезщетени селскостопанските производители. До края на август месец това трябва да бъде направено за напълно пропадналите площи. От предишните наводнения такива площи са около 15 000 декара, най-вече от зърнените култури. Земеделските производители, областните и общинските служби имат отработен път за това и са информирани как да процедират. За съжаление, плащанията стават за следващата година, защото трябва да се установи каква е степента на повреденост в съответните култури, каква част от тях ще се прибере".
Няма нито един прелял язовир или дефектирало хидротехническо съоръжение в област Враца. В петък МОСВ изпрати предупреждения за „жълт код“ в 15 области в страната, включително и Враца, където попада гр. Мизия и предупредихме за опасност от поройни валежи и резултирали от тях наводнения. Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ министърът на околната среда в оставка Станислав Анастасов.
Няма информация за преливащи язовири в страната.
Снимка: Архив
*Информацията е актуализирана в 20.30 ч.